Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Meteorologové rozšířili výstrahu: Varují před bouřkami, deštěm a dalšími záplavami

Meteorologové rozšířili výstrahu: Varují před bouřkami, deštěm a dalšími záplavami
Zdroj: HZS Pardubického kraje
+ Dalších 7 fotografií
Výstraha
Po krásném a slunečném počasí přichází další studená fronta a celý víkend zkazí přívalové deště a silné bouřky. Znatelně se ochladí a podobné počasí se bude držet až do poloviny pracovního týdne. Meteorologové z ČHMÚ před bouřkami vydali výstrahu a platí to pro skoro celou republiku. Varují navíc před dalšími záplavami...

V neděli si moc výletů neplánujte, je totiž dost možné, že se nikam nedostanete. Zabránit vám v tom mohou silné bouřky, před kterými varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Platí to pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a Vysočinu.

Výstraha je platná od nedělních 12 hodin do pondělních dvou ráno. "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek zejména s přívalovými srážkami kolem 45 mm," uvádí ČHMÚ. Pro téměř celou zem od pondělí ráno navíc platí, že přijdou velké deště. "Místy očekáváme vydatný déšť s úhrnem až 60 mm, ojediněle i více," dodávají meteorologové. Výstraha platí až do středeční půlnoci.

Stále hrozí i požáry

Už od soboty také platí, že hrozí nebezpečí vzniku požárů. Vzhledem k posledním suchým dnům se není čemu divit. Výstraha platí do odvolání a je pro Prahu, Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Královéhradecký kraj.

"V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou," doporučují meteorologové.

Deště mohou způsobit další záplavy

Ve čtvrtek po poledni přidal ČHMÚ další dvě výstrahy. Meteorologové varují před vydatným až velmi vydatným deštěm. Nejhůře na tom může být Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Vydatné srážky by měli očekávat i lidé v části Středočeského a Plzeňského kraje, dále pak v celém Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském a Zlínském kraji a na Vysočině.

"Místy očekáváme vydatný déšť s úhrnem přes 30 mm/6h nebo celkovým úhrnem 50 - 70 mm," vyjádřili se o vydatných deštích meteorologové. U těch velmi vydatných se očekává úhrn 40 mm/6h nebo celkový úhrn 60 - 90 mm.

S deštěm souvisí také výstraha před záplavami. "V neděli odpoledne, večer a v noci na pondělí očekáváme vlivem silných bouřek výrazné vzestupy hladin zejména menších toků s možností dosažení SPA," uvádí meteorologové a varují hlavně Plzeňský kraj. Výstraha je platná od nedělní 18. hodiny do pondělí do 6 ráno. Povodně se mohou objevovat až do úterního poledne.

Související články

Další články