Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vít Starý koronavirus Počasí Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Chlípný Marek Eben ve StarDance: Za jeho řeči mi bylo trapně, říká spisovatelka

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
stardance 2019
Herec a moderátor Marek Eben (61) obecně platí za muže, který vyniká jemným a kultivovaným humorem. Najdou se ale kritici, kterým Ebenův styl dost vadí. Úroveň moderování show StarDance a osobnost Marka Ebena kriticky zhodnotili spisovatelka Markéta Lukášková a filmový kritik Kamil Fila.

Marek Eben a taneční show StarDance patří k sobě jako Pat ladí k Matovi nebo Vochomůrka ke Křemílkovi. Na toto spojení si diváci ČT zvykli a případná změna by je zaskočila. Přesto se čas od času objeví kritické hlasy, které naznačují, že Eben je jako moderátor přeceňovaný a styl jeho humoru zavání televizním pravěkem – psali jsme například zde.

Desátá řada StarDance znamená, že Eben opět intenzivně okupuje televizní vysílání i internet. Opět k nám prošedivělý chlapík vstupuje do ložnic a obýváků, aby glosoval taneční vystoupení soutěžních párů.

Je Eben přeceňovaný?

Nedávno se k osobě Marka Ebena vyjádřil filmový kritik Kamil Fila. „Možná je načase říct krutou pravdu – nejoceňovanější moderátor Marek Eben začíná pomalu patřit do starého železa,“ těmito slovy Fila zahajuje ostrou glosu – celou ji najdete tady.

Fila se domnívá, že z Ebenových otázek a komentářů na ženy probleskuje hloupý sexismus. Eben prý intenzivně hodnotí fyzickou stránku žen z pozice zkušeného muže.

„Skutečná potíž je, že Ebenův zdánlivě inteligentní humor, který nás má povznášet nad absurditu světa, je nyní hlavně humor pro lidi, kteří se nechtějí orientovat v moderní době. Podobnou strategii u nás volí i další moderátoři – Karel Šíp a Jan Kraus, kteří si neustále hrají na hloupé, ale fakticky se svým naznačováním vlastní naivity a velkým odstupem od hostů chtějí vysmát nejen ‚zmatenému mládí‘, ale i jakékoli životní originalitě a alternativě. Oni vědí, oni jsou majitelé zdravého rozumu a zvou si k sobě nějaké exoty, kterým přece nejde rozumět,“ píše Fila.

Eben býval lepší

Glosu známého filmového kritika pak na Facebooku sdílela a podpořila spisovatelka Markéta Lukášková. Ta se domnívá, že Fila svou glosu napsal neuvěřitelně přesně. Podle Lukáškové to s Ebenem bývalo v minulosti lepší. „Na tom StarDance, o kterým Kamil píše, jsem byla osobně a celou dobu mi za ty jeho řeči bylo spíš trapně. To nebejvalo,“ píše spisovatelka Lukášková a dodává, že Eben je možná opravdu přeceňovaný. „Před pár lety ve Varech, kdy vedl živej rozhovor s Richardem Gerem a natáčelo se z toho Na Plovárně, vůbec nedokázal reagovat na to, co mu Gere říká a tupě mu přednášel předem připravený otázky. Tehdy mě prvně napadlo, že je možná dost přeceňovanej,“ vyjádřila se spisovatelka.

Jaký názor na Ebena máte vy? Líbí se vám jeho styl humoru? Vadí vám jeho sexistické narážky? Je podle vás Eben oplzlým dědulou? A jak se vám líbí výkony Terezy Kostkové? Své názory můžete napsat do komentářů pod článek.

Související články

Další články