Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Chléb včera a dnes: Byl opravdu za socialismu lepší?

Retro
Zdroj: Facebook/Socialismus
+ Další 2 fotografie
Vzpomenete si na to, jak chutnal chléb za dob vašeho dětství, nebo jak jste si ho představovali z vyprávění rodičů či babiček? Výroba a zejména pak chuť této několik tisíc let staré potraviny se od socialismu pořádně změnily!

V minulosti chutnal všechen chléb stejně – jeho výroba totiž podléhala přísným standardům, od kterých nebyla možnost nejmenší odchylky.

Upečení jednoho bochníku trvalo kvůli dlouhému procesu fermentace až sedm hodin, na rozdíl ode dneška, kdy výroba jednoho kusu trvá zhruba hodiny tři.

Výroba probíhala zejména v plynových pecích, čímž se zachovala jemná kůrka, kdežto dnes se většina chleba peče v elektrických pecích, a tím pádem bývá kůrka vysušená.

Na druhou stranu, za dob komunismu jste si většinou museli chléb zamluvit dopředu, aby se na vás vůbec dostalo. A také byl v poměru k tehdejším výdělkům výrazně dražší. Zatímco z průměrné mzdy v roce 1989 jste si mohli koupit 681 bochníků, dnes si jich můžete dopřát až 1190.

Kvalita chleba se navíc dnes velmi řeší a díky tomu i neustále zlepšuje. A tak už se nedá říci, že za dob minulých byl kvalitnější.

Promotéři Clashe odtajnili další porci bizáru: Sumo zápas, dívčí řežba, kontroverzní Laduška i velké překvapení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy