Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Chlapec vypadl z 19. patra, zázrakem přežil: Skoro nic se mu nestalo, kroutí hlavou lékař

Chlapec vypadl z 19. patra, zázrakem přežil: Skoro nic se mu nestalo, kroutí hlavou lékař
Zdroj: pixabay.com
Pád z paneláku
O obrovském štěstí může mluvit patnáctiletý chlapec, který 4. prosince minulého roku vypadl devatenáctého patra panelového domu v pražských Hájích. Pád z 60 metrové výšky neměl přežít, nejspíš ale při něm stáli všichni svatí a náraz se alespoň trochu zmírnil dopadem na stříšku nad vchodem. I tak byl ale chlapec v kritickém stavu. Lékařům se ho přesto podařilo zachránit a mladík nyní po 70 dnech mohl opustit nemocnici, a to dokonce bez vážnějších následků.

Pády z okna obvykle bývají smrtící i z mnohem nižších pater, než ze kterého vypadl patnáctiletý chlapec na pražských Hájích. Ten se totiž zřítil z 19. patra jednoho z nejvyšších paneláků v Česku. Přesto se mu zázrakem podařilo 60 metrový pád přežít, byť jeho tělo bylo v kritickém stavu.

Chlapce převezli záchranáři okamžitě do Thomayerovy nemocnice, kde ho čekalo velké množství náročných zákroků. Mladík měl totiž roztržená játra a pravou ledvinou, oboustranně polámaná žebra, zlomeninu pánve a lékaři se museli poprat i s chlapcovým vážným poraněním mozku i plic. Ačkoliv šance, že tato zranění přežije, byly nízké, doktoři dokázali zázrak. „Člověk tomu skoro až nevěří,“ řekl pro Blesk ošetřující lékař Martin Prchlík.

Omezení má minimální

Mladík se dostal z nejhoršího a už měsíc od hororového pádu začal rehabilitovat s chodítkem. Stále ho ale trápily problémy s dechem, jelikož plíce byly jedním z těžce zasažených orgánů a chlapec byl několik týdnů připojen na dýchací přístroje. Nakonec překonal i tyto problémy a po 70 dlouhých dnech v nemocnici se nakonec mohl vrátit domů, a to dokonce bez výraznějších následků.

„Chlapec zůstává v ambulantním sledování na dětské chirurgii a dětské neurologii, čeká ho i kontrola na plicní ambulanci Pediatrické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice, ale i současný stav se jeví jako velmi dobrý, bez viditelných závažnějších následků,“ prozradil Blesku Prchlík.

Nakonec to vypadá, že se chlapec se svou rodinou přeci jen dočká šťastného konce. Nejen že utekl hrobníkovi doslova z lopaty, ale zároveň si z hrůzného incidentu neodnesl výrazná omezení pro svůj běžný život. „Může se normálně pohybovat v rámci každodenního běžného života bez dalších omezení, ale větší zátěž a sportování jsme mu zatím nedovolili,“ vysvětlil lékař a dodal, že chlapec musí ještě poctivě rehabilitovat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy