Tříletý Yahya Jabaly neměl podle doktorů moc šancí na přežití. Kvůli nesprávnému spojení kostí během vývoje v matčině děloze se narodil s deformací hlavy a chyběly mu oči, nos i horní čelist. Úplně mu také chyběla kost mezi mozkem a jeho čelem.

Yahya však všechny kolem sebe překvapil a stále se měl čile k světu. Tedy to je samozřejmě trochu nadnesený výraz. Třebaže přežíval, na své zdravotní komplikace hodně trpěl a potupně se musel schovávat doma, aby se mu okolí neposmívalo. Operace byla v nedohlednu, protože se k ní nikdo z jeho marocké domoviny nechtěl odvážit.

K obratu v situaci došlo poté, co byl celý případ medializován na internetu.

Všimla si ho totiž Fatima Bakara, původem Maročanka, která se přestěhovala do Melbourne, a rozhodla se, že udělá všechno pro to, aby pro chlapce našla lékaře. A tak se i stalo!

K zákroku se nakonec odhodlal dětský specialista Tony Holmes. Měsíce zkoumal Yahyavu lebku a co nejlépe se připravoval na riskantní operaci. Během ní chlapečkovi odděloval mozek od poškozené lebky a posléze se snažil vytvarovat mu horní čelist a nos. Zákrok byl mimořádně obtížný a Yahya při něm ztratil deset litrů krve.

Jak už ale můžete vědět z nadpisu, vše se povedlo! Podívejte se do galerie, jak malý Maročan vypadá dneska.