Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Chlapec (3) v Brně bojuje o život, dostal tetanus: Matka ho nenechala očkovat

Matka synovi píchala inzulin kvůli dávkám.
Zdroj: Profimedia
nezodpovědnost
Ve fakultní nemocnici Brno je hospitalizovaný malý chlapec s tetanem. Dítě nebylo očkované, což byla prý vůle chlapcovy matky. Ta se očkování proti tetanu u svého syna bránila. Případ je tak ojedinělý, že ho řeší i hygienici.

Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára serveru idnes.cz potvrdil, že se u nich léčí chlapec s tetanem. "Onemocnění u dítěte se šetří, ale nemohu k tomu říct žádné další podrobnosti," sdělila Hana Pokorná, ředitelka Sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. "Onemocnění tetanem je u nás naprosto výjimečné," dodala.

Chlapcovi jsou podle zveřejněné zprávy tři roky a pochází z Blanenska. Vše začalo tím, že byl v půlce srpna ošetřen v ambulanci Kliniky dětské ORL Fakultní brněnské nemocnice. Tam mu lékaři vyndali z nosu rezavou knoflíkovou baterii. Dále mu předepsali antibiotika, která ale matka dítěti záměrně prý nepodávala. Lékaře nenapadlo, že by dítě nebylo očkované proti tetanu, proto mu nepodali profylaxi.

Matka přivedla chlapečka za necelých 14 dní opět k dětskému lékaři. Prý trpěl křečemi žvýkacích svalů, nechutenstvím, byl unavený a odmítal polykat. Druhý den ošetřující lékař poslal chlapce zpět do nemocnice s tím, že dítě nebylo očkováno proti tetanu.

Chlapec byl převezen na JIP, kde mu bylo provedeno očkování a podán antitetanický globulin. Přeš noc prodělal několik křečových záchvatů a další den byl přeložen na Kliniku dětské anesteziologie a resuscitace, kde byl připojen na přístroje. Několik dní na to mu byla provedena tracheostomie. I když se údajně jeho stav mírně zlepšil, nadále zůstává v nemocnici.

Podle zprávy matka odmítla chlapce očkovat, protože byla přesvědčena, že očkování proti tetanu u ní spustilo roztroušenou sklerózu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy