Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Chlamydiová infekce? Nejčastější pohlavní nemoc, která způsobí i neplodnost

Chlamydiová infekce? Nejčastější pohlavní nemoc, která způsobí i neplodnost
Zdroj: Profimedia.cz
SERIÁL EXTRA
Když dojde řeč na pohlavní nemoc, většina lidí si představí syfilis, kapavku nebo mnohem závažnější HIV. Ve skutečnosti je ale nejčastější pohlavní infekcí onemocnění chlamydiemi. Ve třetím díle seriálu eXtra.cz si představíme onemocnění, které je sice mnohými zlehčováno, ale jeho rizika jsou skutečně nezanedbatelná - ohrožuje hlavně mladé ženy a způsobuje neplodnost.

Pohlavní chlamydiovou infekci způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis. Jejím hostitelem jsou zejména ženy, ale i muži. Infekce u žen je nejčastěji v děložním krčku a dalších oblastech jako rektum či krk. Mužům chlamydie napadají močovou trubici a stejně jako u žen rektum a krk. I proto se chlamydie přenášejí během orálního, vaginálního i análního styku.

Bez včasné léčby mohou bakterie při nákaze napáchat pěknou spoušť. "U žen vyvolává záněty dělohy a dále třeba vejcovodů. Pokud jde o muže, u nich se bakterie projevuje onemocněním prostaty, nadvarlete a močové trubice. Je ale známo, že chlamydiová infekce vede také k postižení spermií a je pak příčinou mužské neplodnosti," řekl eXtra.cz lékařka Petra Janků.

"Mnozí si ale nemusí nemoci všimnout, protože nemají žádné obtíže," vysvětlila odbornice a pokračovala: "U muže může být varováním jakýkoliv výtok z penisu, někdy se objevuje pálení nebo svědění při močení. U ženy může jít dokonce až o neplodnost, což je znakem, že se chlamydie rozšířila na vejcovody a způsobila tam poruchy průchodnosti pro spermie," dodala Janků s tím, že podáním vhodných antibiotik se léčí nejen samotný zánět, ale zlepší se i kvalita spermií.

A jak se rizikům onemocnění vyhnout? Spolehlivý je pouze jediný preventivní způsob, a tím je neprovozovat orální, vaginální ani anální sex, rozhodně nestřídat partnery jako na běžícím pásu. Výrazně snížit riziko je možné pomocí důsledného použití kondomů - ani v tomto případě ale nebezpečí nákazy neklesá k nule.

SERIÁL EXTRA: Nemoci z lásky:

1. díl - Vir, který zabíjí pomalu, ale jistě: V Česku je nejvíce nakažených mužů milujících muže

2. díl - Bakterie, která vám změní život: Co se děje s tělem při syfilis?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy