Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Chebská nemocnice je přetížena: 14 pacientů s covidem převezou do Mariánek či Prahy

koronavirus
Přetížená chebská nemocnice přemisťuje 14 pacientů s covidem-19 do nemocnic v Mariánských Lázních, Rakovníku či v Praze. Přesun pacientů většinou s lehkým průběhem nemoci organizovala v neděli krajská koordinátorka Dagmar Uhlíková, řekl ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Nemocnicím v kraji docházejí volná lůžka pro pacienty s covidem, důvodem je nedostatek kvalifikovaného personálu a přetíženost současného. „Podařilo se domluvit převoz třinácti covidových pacientů s lehkým průběhem nemoci a jednoho pacienta z oddělení JIP, přičemž část transferů se uskutečnil už v neděli a část by jich měla proběhnout pravděpodobně dnes,“ řekl Podracký.

Podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic zbývají k dnešku tři volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19, pro ostatní zbývá devět z původních 78. Lůžek s kyslíkem je pro nakažené 85 z původních 598.

Chybí zaměstnanci, hlavně specializované sestry

Karlovarské krajské nemocnici, pod níž spadají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu, chybí podle Podrackého kvůli nemoci okolo 60 zaměstnanců. Nemocnice se potýkají s nedostatkem hlavně specializovaných sester, které by se staraly o pacienty s koronavirem na oddělení intenzivní péče.

Už v týdnu se restrukturalizovaly obě nemocnice – v Karlových Varech i v Chebu. Z některých oddělení, například z kožního, se vytvořila covidová lůžka pro pacienty s méně závažným průběhem nemoci. Z části běžné intenzivní péče vznikla covidová. Problémy s nedostatkem intenzivní péče pro covidové pacienty se řešily také tím, že v pátek nemocnice převezla dva pacienti do Plzně a do Prahy.

Minulý týden usilovalo vedení Karlovarského kraje v čele s hejtmanem Petrem Kulhánkem o přesunu pacientů do německých nemocnic. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ale tuto možnost odmítl. Uvedl, že jsou v ČR dostatečné kapacity a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji.

Média v minulých dnech citovala primáře interny chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle kterého už bylo nutné na jeho oddělení rozhodovat, který pacient dostane lůžko na jednotce intenzivní péče a který navzdory potřebě jen na standardním oddělení. Na situaci chebské nemocnice upozornil i pirátský poslanec Petr Třešňák.

Související články

Další články