Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Chcípl PES: Hospody otevřely navzdory nařízením, lidé v nich podepisovali petici

Zdroj: Pixabay
koronavirus v česku
Na protest proti vládním opatřením dnes v hlavním městě otevřela restaurace Šeberák, kde je možné rovněž podepsat petici. Tu nabízely také další restaurace, které však měly otevřeno pouze výdejní okénko. Další provozovny byly dnes po poledni zavřené a na dveřích měly protestní plakáty nebo vyvěšené české vlajky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podniky, které se připojily k iniciativě Chcípl PES a její akci Otevřeme Česko. Do té se zapojily nejen restaurace, ale také další podniky, které mají být podle vládních nařízení uzavřené.

Restaurace Šeberák se otevřela hostům již před několika týdny. Dnes tu byla kolem poledne více než desítka hostů. Přišli nejen Pražané, ale i mimopražští. Z Děčína dorazil s manželkou na oběd František Korel.

„Virem je na životě ohroženo asi 17 procent lidí, ostatní to zvládnou. Proč vláda peníze nedá na ochranu těch zranitelných a zbytek nenechá žít a vydělávat na tuhle republiku?,“ řekl Korel, mistr světa v závodu pákových drezín.

Přestože některé restaurace protest podporují, otevřeno měly pouze výdejní okénko a zároveň nabízely k podpisu zmíněnou petici. To byl případ například Domažlické Jizby na Strossmayerově náměstí v Praze 7. Na dotaz, proč podnik plnohodnotně neotevřeli, řekl výčepní: „To máte těžké…“.

Obdobná byla situace v restauraci za Větrem v Krčském lese v Praze 4. Také zde mohli lidé k petičnímu stánku a pouze si vyzvednout oběd. „Myslím, že petice bohužel nijak nepomůže, ale kdo ví. Proč nemáme otevřeno, se musíte zeptat majitele, ale my jsme protestně neotevírali ani dřív, máme pořád jen okénko,“ řekl jeden ze zaměstnanců.

Další restaurace a provozovny měly v sobotu zhruba mezi 12:00 a 15:00 zavřeno. Bar Na větvi v Koněvově ulici na Žižkově měl za oknem vlajku a uváděl, že otevírá v 18:00. Pivní bar Obývák ve Strašnicích měl na dveřích plakát iniciativy Chcípl PES a označení petičního místa. Text petice visel také na zavřeném Café & Bar Zastávka na Ortenově náměstí v Holešovicích.

Některé podniky, které uvádí iniciativa na svých stránkách, pak byly zcela zavřeny a ani nebyly nijak označeny, že by se k protestu přidávaly. To byl případ třeba hostince U Kohouta v Braníku, U Houbaře v Holešovicích, Na Betáni v Kunraticích či Restaurace U Parašutistů v Resslově ulici v Praze 2, odkud odcházela zklamaná mladá dvojice, která se podle zpráv na internetu domnívala, že bude otevřeno.

Hromadné nátlakové akce, kde by se sešly tisíce lidé, jako tomu bylo v neděli 10. ledna na pražském Staroměstském náměstí, iniciativa nechystá. Odmítá ale podmínku, kterou vláda zařadila do podpůrného programu COVID Gastro – Uzavřené provozovny a podle níž žadatelé o dotaci musejí uvést, že nikdy neporušili vládní nařízení.

Podle jednoho z iniciátorů, majitele restaurace Šeberák Jakuba Olberta je v České republice zhruba 30 až 50 podniků, které nechávají dlouhodobě restaurace nebo jiné provozy otevřené, další stovky prý zákazy nějakým způsobem někdy porušily. K protestu se přidaly restaurace v Brně, Kladně a dalších městech.

Protesty mimo Prahu

Po pětitýdenní pauze se dnes dopoledne opět otevřely restaurace U Macků a U Maci na Svatém Kopečku u Olomouce, které zůstaly zavřené od 18. prosince kvůli protiepidemickým opatřením. Majitel restaurací Martin Macek se rozhodl připojit k iniciativě Chcípl PES, která kritizuje vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody a na dnešek zorganizovala celostátní protestní akci. Policie odpoledne nařídila restaurace uzavřít, Macek poté nechal v provozu pouze výdejní okénka.

Související články

Další články