Hygienická pomůcka, která se v posledních letech usadila na našem trhu vedle vložek a tamponů, má své zastánkyně, jež na ni nedají dopustit. Přečtěte si pět důvodů, proč si menstruační kalíšek pořídit, a pět rizik, která s jeho používáním souvisejí.

PRO

1. Hygiena

Lékaři tvrdí, že je kalíšek hygieničtější než tampony a vložky. Díky nutné sterilizaci po jeho použití nehrozí rozmnožování bakterií a kvasinek v poševním prostředí. Díky kalíšku také nevzniká nežádoucí zápach.

2. Speciální materiál

Menstruační kalíšek je vyroben ze speciálního materiálu, na který se nepřichytí bakterie. Tím se zamezuje tzv. syndromu toxického šoku, ke kterému může dojít při používání tamponů. Kalíšek je bez parfémů, barviv a ani není napuštěn chemickými látkami.

3. Šetří přírodu

Díky kalíšku nevzniká žádný tuhý odpad, který v případě vložek zatěžuje životní prostředí.

4. Šetří vaši peněženku

Cena se pohybuje v rozmezí cca 350 – 700 Kč. To se vám může ze začátku zdát jako dost, ale když si spočítáte cenu a množství vložek a tamponů, které za celý život použijete, vyjde vám, že kalíšek se cenově vyplatí.

5. Neomezené použití

Kalíšek stačí při výměně omýt vodou, použít se dají i antibakteriální gely. Dá se používat neomezeně, kdekoliv potřebujete. Samozřejmostí je koupání.

PROTI

1. Zavádění a vyndávání

Práce s menstruačním kalíškem není snadná. Musí se správně zavést, aby dobře přilnul k pochvě.

2. Protékání

Když se s kalíškem naučíte dobře zacházet, neměl by vás tenhle problém potkat.

3. Správná velikost

Důležité je vybrat si správnou velikost (S, M, L). První je vhodná pro ženy, které nerodily nebo rodily císařským řezem a jsou mladší 25 let. Druhá pro ženy starší či mladší, které již ale vaginálně rodily.

4. Nutná očista kalíšku

Kalíšek je nutné zhruba za 4 – 8 hodin vylít a vydezinfikovat. Tento proces je z důvodu hygieny nutný a samozřejmě jej nelze provádět všude.

5. Vyndávání kalíšku

Vyndávání kalíšku je zpočátku trochu složitější a je dost možné, že si při tomto pohybu můžete ušpinit ruce nebo prádlo.