Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Chcete začít nový rok s čistým štítem, ale bojíte se budoucnosti? Nemusíte. Víme proč!

Přehnaný strach z budoucnosti vám může dokonale znepříjemnit
přítomnost. Nenechte si ji vzít. Přítomnost je často to nejcennější,
co máte.

Pokud máte pravidelně začátkem roku tendenci hroutit se z věcí, které vás čekají v blízké i vzdálené budoucnosti, měli byste se nad sebou vážně zamyslet. Přílišné obavy o to, co s vámi bude, vás jen paralyzují a vy se nejspíš budete krčit v koutě a plánovat, co uvaříte o víkendu k obědu ještě ve chvíli, kdy vám propadne jízdenka do Berlína, kterou jste dostali jako dárek k narozeninám od nejlepší kamarádky. Přestaňte plašit, budoucnost bude nejspíš dost podobná vaší stávající přítomnosti. A pokud se budete řídit našimi tipy, mohla by být v lecčems dokonce lepší.

1. Uvědomte si, že to, z čeho máte strach, možná ani nenastane

Zásadním předpokladem pro to, jak se nezbláznit z očekávání budoucnosti, je předpoklad, že ne všechno, co očekáváte, se skutečně naplní. Pokud patříte k lidem, kteří neustále opakují otázku „Co kdyby…?“, je velice pravděpodobné, že odpovědí bude „Nikdy…“. A to i v případě, že se na něco skutečně těšíte. Přestaňte plýtvat svou energií přemítáním nad věcmi, které se možná ani nestanou.

2. Každá překážka se dá obejít nebo podlézt

Na světě je hodně nespravedlivých věcí. Ale jedinou spravedlností je fakt, že ani ten největší krasojezdec nemá svou trasu životem vždycky hladkou. Úkolem nás smrtelníků je snažit se neustále protloukat životem a každou překážku brát jako výzvu. Ne nadarmo se říká, že co nás nezabije, to nás posílí. Nepodceňujte svou vlastní schopnost vyrovnat se s obtížným obdobím ve svém životě. Čekejte, že hned vzápětí bude zase lépe.

3. Čas hraje roli. Jednejte ihned!

Dokonce i když máte dobrý důvod obávat se budoucnosti, protože víte, že to, co se na vás valí, není tsunami, ale skutečný problém, máte ještě možnost pokusit se s tím něco dělat. Místo toho, abyste se rozklepali, zkuste navléknout brnění a začít dělat něco konstruktivního. Rozhodně jakákoliv snaha postavit se k věci čelem vám zaručí zmírnění, nebo dokonce eliminování vašich problémů.

4. Znepokojující rovná se kontraproduktivní

Jakmile vás ovládne strach, nedáte dohromady ani notoricky známý refrén oblíbené písně. Vzpomeňte si, když jste se jako dítě kroutili před čertem a Mikulášem ve snaze vycucat z prstu básničku, kterou jste ve školce pilovali celý rok. Nezvládli jste to a dostali jste uhlí jen proto, že vás ovládl strach.

5. Mnohé obavy jsou naprosto bezpředmětné

Pamatujete si, co vám dělalo největší vrásky před lety? Je pravděpodobné, že si absolutně nevzpomenete na to, co vás to tak urputně trápilo před dvaceti lety. Podívejte se zpět a hned si uvědomíte, jak jsou starosti relativní.

6. Život je přítomnost

Trávit tolik času starostmi o budoucnost je úplně mimo mísu. Náš životní styl nám umožňuje, že často přemýšlíme nad zbytečnostmi a konstruujeme scénáře, které se nejspíš nikdy nestanou. Už jste někdy slyšeli rčení „současnost je dar“? Zamyslete se nad ním. Uleví se vám.

7. Buďte adaptabilní

Život přináší mnoho problémů, a tak musíme být schopni se jim přizpůsobit. Starat se o to, co se může stát, znamená, že jste méně dobře vybaveni čelit problémům, kdyby se vaše obavy náhodou naplnily. Váš život není vždycky úplně nalajnovaný podle toho nejrůžovějšího scénáře. A proto musíme být schopni flexibilně se přizpůsobit situaci, která může znenadání nastat.

Související články

Další články