Podle nového dokumentu Memory Hackers si prý skutečně můžeme upravovat vzpomínky a zbavit se věcí, které nás v hlavě trápí a na které už nechceme myslet. Když zažije člověk nějakou traumatickou událost, někdy mu trvá, než se přes všechno přenese, a vzpomínky, které mu způsobují deprese a smutek, by nejraději úplně zapomněl.

„Paměť byla vnímána jako magnetofon, který věrně zaznamenává určité informace a dokáže je neporušené i reprodukovat. Ale teď se díky vědeckému bádání zjistilo, že paměť je mnohem poddajnější. Neustále zapisuje, přepisuje, a to nejen u člověka,“ řekl jeden z vědců dokumentárního pořadu Memory Hackers.

Jake Hausler (19), který v pořadu také vystupuje, má tu smůlu, že má autobiografickou paměť a díky tomu si pamatuje úplně vše.

„Objevujeme přesné mechanismy, které mohou vysvětlit a dokonce ovládat naše vzpomínky.“ To, že máme dost informací o tom, jak funguje paměť, by nám mohlo pomoct léčit dokonce psychické poruchy, závislosti nebo fóbie. A to by nám rozhodně ulehčilo život. Co říkáte?