Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Chcete více Romů ve vládě? Nová strategie by měla zvýšit jejich počet v řídících funkcích!

Příštího ministra financí vidíme jasně! (Ilustrační foto)
Zdroj: profimedia.cz

Rom jako příští náměstek pro místní rozvoj nebo ministr financí? Proč ne?

Právě dokončená Strategie romské integrace do roku 2020 by měla dopomoci k tomu, aby se v řídících pozicích objevilo větší množství vzdělaných romských občanů než doposud.

Příští ministři, náměstci a další funkcionáři ve vedení úřadů by tudíž již v blízké budoucnosti mohli být příslušníci této menšiny.

Je to úkol především pro stávající členy vlády, kteří by je měli zohledňovat hlavně do budoucna při obsazování nových pozic.

Vedoucí kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martin Martínek prozradil serveru iDNES.cz, že cílem této strategie je, aby Romové byli více zapojeni a měli větší zastoupení v řídících pozicích ve státní správě, což pomůže zlepšování jejich obrazu ve společnosti. „Ukáže to, že jsou stejně schopní jako kdokoliv jiný, jen je důležité jim dát příležitost k uplatnění,“ prozradil.

Tento záměr hodnotí skepticky nejen část široké veřejnosti, ale i sami Romové. Například zastupitel Českého Krumlova, romský podnikatel Milan Kotlár prozradil iDNES.cz, že Romům nebrání dostat se na vyšší posty ani tak nedostatek příležitostí jako spíš nízké vzdělání a rasismus majority. A s tím nějaká strategie hned tak nepohne!

Další otázkou je, jestli fakt, že účast Romů na politickém a veřejném životě je od počátku 90. let malá, je dán tím, že jsou Romové utlačováni, a nebo zkrátka tím, že o tyto posty nemají zájem, protože je politika prostě a jednoduše nezajímá.

Zajímalo by nás, co si o této strategii myslí Tomio Okamura

Související články

Další články