Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Chcete vědět, co vás v životě čeká? Naučte se předvídat budoucnost po vzoru pravěkých Keltů!

Téměř pro každou činnost se hledala znamení, ale zvláště důležitá
byla ta znamení, která se objevovala, když se měl někdo vydat na cestu.
Zdroj: facebook.com
Neměli tarotové karty (ty se objevily v 15. století), runy (ty, které přišly až později s Anglosasy) ani křišťálové koule (i když ty se používaly již okolo roku 500), ale Keltové a konkrétně jejich druidové se o věštění - umění vidět budoucnost - velmi zajímali. Zde je několik nejčastějších metod, které používali.

Druhý zrak

Druhý zrak je základní schopností média. Byl obvykle rysem žen a existovala představa, že se předává v ženské rodové linii z matky na dceru. Byl také rozšířený mezi druidy, kteří se specializovali na proroctví – Ovaty. Vize a věštby, které lidé s tímto darem zprostředkovávali, byly i přes často mystický nádech a zdánlivou nesrozumitelnost přijímány s velkým respektem. Jisté formy předtuchy, o nichž dnes někdy žertujeme, byly také považovány za něco, co hovoří o budoucnosti vašeho těla. Takže pokud vás svědila ústa, mohli jste očekávat, že vás někdo políbí, nebo pokud vám pískalo v uších, někdo vás pomlouval.

Sny

Někdy je sen jen sen, ale někdy je mnohem více: nástroj k věštění. Některé mohly přijít náhodou, některé byly očekávané a jiné byly dokonce vyvolávané. Občas byl jejich význam vykládán samotným druidem, ale ne tak často, jak si myslíte. V případě, že má být sen záměrně vyvolán, snílek se na něj připraví meditací, nějak se rituálně očistí (většinou postěním) a vykoná zvířecí oběť. V případě opěvovaného Býčího snu spali snílci v kůži posvátného zvířete, což byla praxe společná pro mnoho šamanských kultur, včetně domorodých Američanů (Býčí sen byla metoda, pomocí níž byli vybíráni dávní králové legendárního města Tara v Irsku.). Navíc byla některá místa považována za obzvláště vhodná k věštění díky přítomnosti nadpřirozených sil, zejména oblasti v blízkosti vod nebo v posvátných hájích. To, kde snílek uléhal, tedy také hrálo důležitou roli. Záměrně vyvolávaných snů také bylo obvykle dosaženo použitím psychotropních bylin (jen pro pořádek, to nikomu nedoporučujeme), z nichž mnohé jsou nyní považovány za jedovaté.

Čtení z lopatek

Všichni jsme slyšeli o tom, že druidové četli z vnitřností, ale jeden z čistě keltských způsobů věštění je četba znaků na lopatce zvířete, obvykle vola, medvěda, lišky nebo ovce. Obzvláště rozšířená byla tato praktika ve skotské vysočině. Na tuto činnost existovali skuteční profesionálové, kteří museli kost uvařit ve vodě, připravit ji a pak z ní číst. Obrazce na nich mohly poukazovat na lidi, které dotyčný v budoucnu potká, zatímco otvory a zářezy znamenaly buď smrt, nebo prosperitu, a to v závislosti na jejich velikosti a umístění.

Znamení

Téměř pro každou činnost se hledala znamení, ale zvláště důležitá byla ta znamení, která se objevovala, když se měl někdo vydat na cestu. První zvíře, které poutník spatřil, jeho držení těla i to, co zrovna dělalo, stejně i pohlaví, oblečení a činnost první osoby, s níž se setkal na své cestě, to všechno předpovídalo úspěch nebo zmar jeho cesty. Ptáci byli zvláštní podmnožina zvířat a je známo, že předpovídali budoucnost. Někteří ptáci byli pro Kelty posvátní a jejich způsob letu, zpěv a další chování byly vodítkem k předpovídání budoucnosti. Pro irské Kelty byli obzvláště důležitými posly budoucnosti havran a střízlík. Podle toho, jaký zvuk ptáci vydávali a na jakém místě se vyskytovali, mohli být znamením čehokoliv – od očekávaného příjezdu návštěvníků až po smrt a zkázu rodu.

Kleromancie

Kleromancie spočívá ve čtení z náhody, v našich podmínkách se praktikuje tak, že lijeme olovo nebo házíme bačkorou. Keltové k tomuto používali několik hůlek (někdy se říká, že z devíti posvátných hájů), kosti nebo kamínky, které rozhodili po zemi a z jejich postavení četli, zda se nemocný uzdraví, určovali budoucího manžela nebo zjišťovali, zda bude mít člověk štěstí, či smůlu.

Každodenní věštění

Keltové samozřejmě používali také různé další způsoby běžného věštění, obvykle za účelem nalezení lásky. Mezi ně patří tanec nad ohněm s lískovými oříšky v ruce v den keltského nového roku, čtení z popela v den svátku Imbolc nebo snění o spřízněné duši a o plodnosti Beltane. Věštění z vodní hladiny, plamenů ohně nebo hledání vzorů v oblacích byly také běžné praktiky jak druidů, tak obyčejných lidí.

Poskytovatel služeb: E.M.A. Europe, s.r.o., tech. zaj. Materna, 1 SMS/max. 46 Kč, P. O. Box 14, 110 05 Praha 015, www.ema.bzwww.platmobilem.cz

Související články

Další články