Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Chcete si dát v Praze na šlapadle pivo? Není to dobrý nápad, čeká vás pokuta

Pití pivka na šlapadle skončilo.
Zdroj: facebook.com
Šlapadla na Vltavu si v Praze přes léto půjčí několik tisíc lidí. Obrovská pohoda a relax na řece, odkud máte krásný výhled třeba na Hrad. Takováhle situace si přímo říká o sklenku něčeho vychlazeného. Nejlépe čerstvě natočeného pivka. Jenže letos se na kontrolu šlapadel pořádně zaměří městští strážníci.

Desítky tisíc Čechů i zahraničních turistů si v Praze na Náplavce přes léto pronajmou nějakou tu loďku nebo šlapadlo. Neodmyslitelně k tomu také patří nějaký osvěžující nápoj. Máte chuť na pivo? Není to dobrý nápad.

Městská policie Praha znovu toto léto připomněla přísný zákaz pití alkoholu na šlapadlech a loďkách v Praze. Tento zákaz platí už nějakou dobu, ale teď na to policie znovu upozornila. A varuje, že k Vltavě pošle kontroly.

Požívání alkoholu na šlapadlech a loďkách se od letošního července bude ještě více kontrolovat. Strážníci varují, že od domluvy přistoupí k finančním sankcím – hrozí vám bloková pokuta až 5000 korun. Ve správním řízení se přestupek může ještě více prodražit.

Na co zvýšené kontroly, když v loni byli přistiženi pouze tři lidé, kteří řídili plavidlo pod vlivem alkoholu? Jde zejména o bezpečnost. Kontroly městských strážníků mají zahrnovat i plavce.

Jaké jsou nejčastější otázky kolem alkoholu na šlapadlech? Zeptali jsme se přímo městských strážníků, odpovídala Irena Seifertová.

Jak hodláte kontrolovat ony kapitány lodí? Pomocí tzv. „pobřežní hlídky,“ která k nim přijede a podrobí všechny členy posádky testu na alkohol?

„V případě, že strážníci mají podezření na požití alkoholu u vůdce plavidla, za využití výstražného zvukového či světelného signálu nebo ústně vyzvou vůdce plavidla, aby plavidlem doplul do nejbližšího bezpečného místa určeného ke kotvení plavidel, kde bude on a členové posádky (člen posádky plavidla a další osoby na plavidle nebo mimo plavidlo vykonávající činnosti spojené se zajištěním bezpečné plavby) podroben orientačnímu vyšetření na přítomnost alkoholu a jiných návykových látek. Neplatí pro cestující,“

Jak zjistíte například na šlapadle, kdo je zodpovědný za řízení plavidla, když oba pasažéři mohou šlapat a držet kormidlo zároveň?

„Vždy je odpovědná osoba, která si plavidlo zapůjčila.“

Jak vysoká může být pokuta či postih za takovýto přestupek?

„V souvislosti s vedením plavidla pod vlivem alkoholu může být ve správním řízení uložena pokuta až do výše 100 000 Kč. Viz. § 43, zákon 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě.“

Je možné, aby např. poskytovatel šlapadla podrobil občany alkoholovému testu a poté sám usoudil, zdali jsou schopni se plavit?

„V obecné rovině platí, že poskytovatel není oprávněn vyzvat osobu k orientačnímu vyšetření na alkohol nebo jinou návykovou látku. V případě pochybností je však oprávněn šlapadlo nebo lodičku této osobě nepůjčit. Osoba, která si zapůjčí šlapadlo nebo lodičku je povinna dodržovat současně platnou legislativu vztahující se k plavbě i provozní řád půjčovny.“

Související články

Další články