Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Veronika Kopřivová Horoskop Počasí Černobyl

Nejnovější kauzy

Chcete si adoptovat pejska z útulku? Co osvojení obnáší a na co si dát pozor!

+ Další 4 fotografie
Už dlouhou dobu cítíte potřebu pořídit si pejska, ale ještě jste se nerozhodli, jaké plemeno, odkud a jak starého? Předtím, než se vůbec k takovému kroku odhodláte, je třeba si pořádně rozmyslet, jestli pejska opravdu chcete, jestli mu jste ochotni a schopni dát část vašeho času a jestli vás za pár měsíců domácí mazlíček neomrzí...

Pokud už jste se rozhodli pořídit si pejska a zároveň chcete udělat dobrý skutek, určitě se rozhodněte pro mazlíčka z útulku. Ale pozor, i adopci opuštěného pejska nelze brát na lehkou váhu. Je potřeba toto rozhodnutí probrat s rodinou a mít na paměti, že pejsky z útulku už někdo v životě zklamal a pro psí duši není nic horšího, než když zažije další zklamání.

Před pořízením si promyslete, jaká velikost a povaha pejska by se k vám nejvíce hodila. Musíte vzít v potaz celkově váš životní styl, typ bydlení, finanční možnosti a volný čas. Také se dobře rozmyslete, jestli chcete dospělého psa nebo štěně. Lidé si často myslí, že dospělého psa už nenaučíte novým návykům, to ale není pravda. Jen potřebujete trochu té trpělivosti a důslednosti.

Jaký vybrat útulek? Určitě takový, do kterého vás v pohodě pustí a vy si budete tak moci prohlédnout všechny pejsky pohromadě v jejich prostředí. Pracovníci útulku by vás měli seznámit s historií pejska, okolnostmi jeho příchodu k nim, povahou atd. O profesionalitě a důslednosti svědčí i to, že si s vámi zaměstnanci útulku sednou a budou se chtít dozvědět i něco o vás.

Personál útulku bude zajímat, jestli máte zahradu, děti nebo ještě jiné zvíře, jak máte časově náročné povolání atd. Po rozhovoru s vámi by měli pracovníci útulku zvážit, jestli se k vám vybraný pejsek hodí. Také byste měli mít možnost vzít psa na procházku mimo útulek a poznat jeho chování bez ostatních psů. Pokud už máte doma pejska či kočku, je dobré seznámit je spolu už v útulku, to samé platí o ostatních členech rodiny.

A co musíte splňovat, abyste si mohli psího mazlíčka z útulku osvojit?

Musíte být starší 18 let.

Musíte se v útulku prokázat občanským průkazem.

Pejska si musí z útulku vyzvednout budoucí majitel osobně. Ten také podepíše smlouvu o svěření psa do péče.

Musíte si uvědomit, že je možné, že se najde původní majitel pejska. V tom případě budete muset psa vrátit. Tato ochranná lhůta trvá 6 měsíců. (U některých útulků to neplatí)

Připravit byste se měli i na možné kontroly ze strany útulku. Některé útulky na tom trvají a chodí se pravidelně dívat na pejska k novým majitelům.

Připravte si hotovost na úhradu adopčního poplatku, který v sobě zahrnuje výdaje za očkování, odčervení a další náklady, které byly s pejskem spojené.

Psí vděčnost za novou rodinu je nevyčíslitelná a psi z útulku jsou obzvláště vděční. Vaši péči vám budou několikanásobně vracet.

Mohlo by vás zajímat

Další články