Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Chcete se vymanit z hypotékového pekla? Postavte si dům z kamene, dřeva a slámy!

Chcete se vymanit z hypotékového pekla? Postavte si dům z kamene, dřeva a slámy!
Zdroj: www.simondale.net

Ať už chcete být blíž přírodě, nebo vás zkrátka ubíjí věčné placení nájmu a splácení hypotéky, nechte se inspirovat bydlením v pohádkové hobbití vesnici za pár šupů.

Jedním z hlavních propagátorů ekovesnice neboli bydlení v souladu s přírodou je Brit Simon Dale, který se dostal do problémů s hypotékou, a proto pro svou rodinu postavil dům z kamene, dřeva a slámy za pouhých 90 000 korun.

Ačkoliv jeho dům na první pohled připomíná maličký příbytek jako vystřižený z hobbití vesnice inspirované příběhem Pána prstenů, pod zemí se ukrývá luxusní desetipokojový dům.

Nadšenci, kteří stavějí ekologické domy, se ale najdou už i u nás v Česku. "Už mě nebavil dosavadní život ve městě. V bytě, za který jsem v Praze platil nehorázný nájem, bylo vlhko, plíseň a ruch z ulice. Chtěl jsem bydlet v domě, ve kterém se budu cítit dobře, abych si to doma užíval," říká Marek, který nyní spokojeně žije v ekovesnici v Křižanech.

Správně zvolený materiál pro stavbu i vybavení domu má podle něj vliv nejen na naše fyzické zdraví, ale také na naši duševní pohodu. Hlína a dřevo příjemně voní, jsou příjemné na omak a jsou měkké. Světlo se na nepravidelných stěnách příjemně odráží a celá místnost působí příjemným dojmem, neboť ani zvuk se uvnitř tohoto domu zbytečně netříští a neodráží.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy