Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Chcete konečně zhubnout? Nejdřív zjistěte, kolik potřebujete kalorií

Chcete konečně zhubnout? Nejdřív zjistěte, kolik potřebujete kalorií
Zdroj:
jak zhubnout
Asi tušíte, že když chcete zhubnout, budete muset snížit svůj energetický příjem a naopak zvýšit výdej. Jinými slovy méně jíst a více se hýbat. Aby se ale vaše snaha setkala s úspěchem a kila šla dolů, potřebujete znát pár čísel.

V první řadě musíte vědět, jaký by měl být váš denní kalorický příjem. Jinou spotřebu energie máte ve dvaceti, jinou pak v pětačtyřiceti, kdy se vám výrazně zpomaluje metabolismus. K tomu také musíte vzít v potaz svůj životní styl, zejména kolik máte pohybu. Jedině tak si pak můžete hlídat příjem kalorií, aby byl vyvážený. Dál je důležité znát také klidový metabolismus a BMI index, který určuje, zda máte nízkou či normální váhu, nadváhu nebo jste už dokonce obézní. Tohle všechno vám řekne výživový poradce. Dokáže to zdarma spočítat i Kalorická kalkulačka, kterou najdete na Kalorických tabulkách.

Čtěte etikety

Kalorická hodnota potravin musí být podle zákona uvedena na obalech potravin. Až se začnete o tahle čísla zajímat, možná budete u některých jídel překvapeni, kolik kalorií obsahují. O některých potravinách se kolikrát mylně domníváme, že jsou dietní, jenže přitom to tak vůbec není. Příkladem jsou třeba těstoviny, celozrnné pečivo, müsli tyčinky, avokádo nebo třeba sušené ovoce. Nemluvě o alkoholu, který je doslova kalorickou bombou.

Mějte přehled

„Abyste dostali svůj denní příjem a výdej kalorií pod kontrolu, začněte si zapisovat všechno, co jíte a také každý druh fyzické aktivity, kterou vykonáte, radí obezitolog MUDr. Martin Matoulek Ph.D. ze III. interní kliniky 1.LF UK a VFN Praha. Ideální je k tomu právě aplikace Kalorické tabulky, kterou si můžete zdarma stáhnout do telefonu, počítače nebo tabletu a do které si všechny údaje jednoduše a přehledně vyplňujete. Okamžitě tak získáte přehled, jak na tom s příjmem kalorií v danou chvíli jste. Můžete ji propojit i s fitness náramkem nebo chytrými hodinkami.

Tipy, jak ušetřit kalorie

Až začnete zapisovat, zjistíte, jak je někdy náročné s energií hospodařit. Příjem je rychlý, ale spálit třeba tabulku čokolády znamená hodinový běh.

Tady je desatero praktických tipů, jak se zbavíte kalorií rychle a celkem bezbolestně v průběhu dne:

- Zpomalte, až budete jíst. Když budete žvýkat každé sousto aspoň dvacetkrát, sníte až o 70 kalorií méně.

- Jídlo si nakládejte na menší talíř, budete mít dojem, že jste ho snědli mnohem víc.

- Přestaňte sladit kávu a čaj, cappuccino a latté nahraďte obyčejným espressem.

- Omezte alkohol na jednu skleničku střiku denně.

- V MHD a všude, kde to jde, raději stůjte místo sezení. Není to vtip, spálíte tak další kalorie.

- Na nákup jídla choďte najedení.

- Při reklamě v televizi vstaňte a rychle přešlapujte na místě. Přijdete o 10 kalorií za 1 minutu.

- Dopřejte si dostatek spánku. Lidé, kteří spí méně než 6 hodin, sní za den až o 300 kalorií víc.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy