Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Chcete být i po Vánocích pořád štíhlá? Tak se nesmíte přežírat! Tady jsou základní rady

Takhle raději ne! Rozhodně se nepřežírejte!
Zdroj: Instagram
+ Další fotografie
Vánoce jsou za dveřmi a už teď se všichni děsíme hromady cukroví, smaženého kapra, salátů, chlebíčků a všech těch šíleně dobrých lákadel. Po svátcích většinou pár kilo přibereme a v novém roce s nimi bojujeme. Jak vyzrát na přebytečná kila a užít si vánoční svátky bez stresu a kil navíc?

Vánoční svátky jsou nejenom pro lidi bojující s kily každoročním strašákem. Většinou o Vánocích jídlu neodoláme, přežíráme se, a po silvestru nám zbudou jen oči pro pláč. „Důležité je si uvědomit, že svátky nejsou jenom o jídle,“ říká Hana Málková ze společnosti STOB.

Vánoce by měly být svátky klidu a míru, ale většinou jsme všichni ve stresu. Pečeme a uklízíme jako o život a stejně všechny ty velké přípravy nestíháme včas. Večer se vrhneme na vše, co je doma a pak se už jen válíme u televize. Vše ale můžeme změnit, a to docela jednoduše.

Stačí si jen vše pěkně naplánovat. „Plánujte svůj vánoční jídelníček. Snažte se dodržovat vaše běžné zásady a dopřejte si v rozumném množství i vaše nejoblíbenější vánoční dobroty. A naplánujte si i to, zda si o Vánocích povolíte třeba kilo přibrat,“ radí Málková.

Součástí vánočních svátků jsou i návštěvy. Tam ale nemusíte sníst vše, co vám přijde pod ruku. Zkuste někdy i odmítnout a pokud jste sama hostitelkou, naplánujte si lehčí varianty jídla. Nesmíte mít také jídlo všude na očích!

„Čím větší překážku k dosažení cukroví musíte překonat, tím méně ho sníte,“ doporučuje odbornice. Cukroví tak schovejte třeba do sklepa a o svátcích se jen neválejte u televize. Hýbejte se a vyražte třeba na procházku. Další dobré informace najdete na webu nebuduobezni.cz.

Pokud ale patříte mezi ty, kteří nedovedou udržet svoje chutě na uzdě, může vám pomoct i odborník. „Lékaři mají v dnešní době k dispozici léky, které mohou sloužit jako pomocná berlička – přesto významná,“ upozorňuje na další možnost boje s vánočním přejídáním Šárka Svobodová z ambulance III. Interní kliniky Fakultní polikliniky VFN.

Podobnou cestou se vydal například Radoslav Klepáč. „Ted mně s hubnutím pomáhá lékař. Když se člověk snaží sám, tak to příliš nejde,“ myslí si.

Stejným způsobem potlačuje svoje vánoční chutě i Igor Svoboda. „Od lékaře jsem dostal lék na předpis, který omezuje bažení po jídle. Funguje to tak, že člověk sice ví, že by si něco dal, ale vnímá to tak nějak zastřeně,“ vysvětluje Svoboda.

Související články

Další články