Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal exekutivní příkaz, který pozastavil přijímání uprchlíků na 120 dní. Navíc zakazuje na 90 dní vstup na území USA všem lidem, kteří jsou ze zemí, kde se můžeme obávat terorismu. Platí to pro Sýrii, Jemen, Libyi, Irák, Irán, Somálsko a Súdán. Systém na to ale nebyl připravený, a tak vznikl na letištích po celém světě chaos. Informoval o tom web info.cz.

Prezident Miloš Zeman je také proti přijímání uprchlíků a v Trumpovi tak našel svého spojence. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček oznámil na Twitteru, že má prezident Zeman v USA spojence, protože je také proti přijímání muslimských migrantů.

„Prezident USA Donald Trump chrání svoji zemi, jde mu o bezpečí občanů. Přesně to, co EU elity nedělají,“ řekl Ovčáček na Trumpův exekutivní příkaz. „Pan prezident se dlouhodobě vyjadřuje proti přijímání muslimských migrantů. Bezpečí občanů ČR je prioritou. Nyní máme spojence v USA,“ dodal.

Podle agentury Reuters začal zákaz platit okamžitě, už se ale hlásí první komplikace. Na letišti v New Yorku zadrželi dva Iráčany i přes to, že měli platná víza. O případu informuje stanice CNN. Zároveň přichází zprávy i o dalších problémech cestujících do USA ze zemí, na které se vztahuje Trumpův exekutivní zákaz.