Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Cestovní kanceláře varují před koncem Smartwings: Ceny zájezdů by stouply až o 20 procent

Cestovní kanceláře varují před koncem Smartwings: Ceny zájezdů by stouply až o 20 procent
Zdroj: unsplash.com
+ Dalších 5 fotografií
cestování
Ekonomická krize způsobená epidemií koronaviru doléhá i na letecké společnosti. V České republice se hodně diskutuje o osudu Smartwings. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (50) oznámil, že vláda uvažuje o tom, že stát by Smartwings podpořil. Pokud se tak nestane, bude to rána pro turistický ruch a výrazně to pocítí i dovolenkáři. Ceny zájezdů by pak razantně stouply.

Současnou situaci kolem skupiny Smartwings, do níž patří i České aerolinie (ČSA), pozorně sledují také tuzemské cestovní kanceláře. Případný konec Smartwings by znamenal komplikace pro celý cestovní ruch a bolel by i klienty cestovních kanceláří. Cena zájezdů by zřejmě šla nahoru.

Zvýšení cen o 20 procent

"Jsme největším partnerem Smartwings, ale vstup vlády či jiná podpora by byla pozitivní i pro všechny další cestovky. Je to alfa a omega našeho byznysu. Jiná letecká společnost tady není. A jediná, která má českou identitu, je Smartwings. Všechny naše plány spojujeme se Smartwings. Pokud by stát Smartwings nepodpořil a mělo by dojít ke krachu či likvidaci, byla by to komplikace. Pro nás by to znamenalo najít nějakou jinou spolehlivou leteckou společnost. Stoprocentně by došlo ke zdražení zájezdů. Myslím si, že výhledově by ceny zájezdů mohly vyskočit o 10 až 20 procent," uvedl pro eXtra.cz majitel cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež souhlasí, že případný pád Smartwings by znamenal pro cestovky i dovolenkáře velké problémy. "Obejít se bez Smartwings by pro český cestovní ruch v tuto chvíli bylo velmi obtížné. To jsme jako ACK ČR jasně deklarovali, když jsme podpořili vstup státu do Smartwings. Nikdo z nás nežije ve vzduchoprázdnu, a pokud jiné státy vstupují do národních airlines, nebo je silně subvencují, musí se na to reagovat i u nás," řekl pro eXtra.cz Papež. Nechce šířit paniku a věří, že vláda Smartwings podpoří.

Převedení podílu? Nebo raději úvěr?

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) se v tomto týdnu vyjádřili, že jsou připraveni jednat o vstupu státu do Smartwings.

Menšinovým majitelem Smartwings Group je čínský státní konglomerát Citic Group, celkově je akcionářská struktura Smartwings pestrá. Podle výroční zprávy patřilo koncem roku 2018 jedenáct procent akcií firmě Unimex Group (kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal) a stejný podíl měl i Roman Vik, který je generálním ředitelem Smartwings. Společnost Canaria Travel (patřící pod Unimex Group) držela 27,7 procenta. Chinese International Group Corporation Limited – nyní patřící pod Citic – držela 49,9 procenta. Právě čínský podíl by mohla vláda převzít. Zástupci Citic již uvedli, že o převedení svého podílu jsou ochotní jednat.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by dalším řešením mohly být i úvěry či státní záruky. "Do majetkových vztahů Smartwings nezasahujeme. Uvědomujeme si ale, že ekonomická situace ve společnosti je v důsledku koronaviru špatná. Hledáme pro Smartwings řešení, ideálně na bázi záruk nebo úvěrů. Pokud bude zájem podíl převést, jsme připraveni jednat," uvedl ministr Havlíček pro Českou televizi.

VŠE O VÝVOJI KOLEM EPIDEMIE KORONAVIRU NAJDETE ZDE.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy