Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Cestovatelský semafor: Velká změna, po návratu z těchto zemí bude nutná karanténa

Jak a kam se bude letos létat na dovolenou, není zcela jasné.
Zdroj: Pixabay
covid-19

Od pondělí 12. července se mění cestovatelský semafor. Nově do kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy bude patřit Portugalsko, španělské Baleárské ostrovy a Kypr. Po návratu z těchto destinaci tak bude potřeba minimálně pětidení karanténa a následný PCR test. V sobotu přibylo v ČR 159 případů nemoci covid-19, to je o 35 víc než před týdnem. Pokračuje tak nárůst nakažených v mezitýdenním srovnání.

Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo na téměř 1,35 a je nejvyšší od začátku roku. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale klesl.

Ministerstvo zdravotnictví jich nyní eviduje 25, z toho tři ve vážném stavu. V pátek bylo hospitalizovaných pacientů s koronavirem podle aktualizovaných údajů na webu 36, minulou sobotu 27.

Za posledních šest dní statistiky dosud neregistrují žádné úmrtí s covidem, v předchozích dnech jen sporadicky.

Mění se cestovatelský semafor

"V zelené kategorii bude od pondělí nově Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kanada, Kosovo a Lotyšsko. Lucembursko se zařadí do oranžové," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Do zelené kategorie spadá také Bulharsko, Chorvatsko, Německo, Řecko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko či Rakousko.

Po návratu z těchto zemí bude třeba vyplnit příjezdový formulář a podstoupit před nebo po příjezdu PCR či antigenní test. Výjimku mají lidé po očkování nebo prodělaném covidu.

Naopak do červené kategorie se od pondělí 12. července zařadí Portugalsko, španělské Baleárské ostrovy a Kypr. Přidají se tak ke Španělsku a Kanárským ostrovům.

Po návratu z červeně označených zemí bude potřeba podstoupit minimálně pětidenní karanténu a následně povinnost podstoupit negativní nebo PCR test před cestou a PCR test po návratu.

Do černých zemí patří momentálně Indie, Tunisko, JAR a další státy Afriky, Rusko nebo Kolumbie a další státy Jižní Ameriky.

Koronavirus v Česku

Od začátku epidemie se v České republice koronavirus prokázal u téměř 1,7 milionu lidí, z toho asi 98 procent z nich se vyléčilo a 30.331 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo.


Epidemická situace je v poslední době kvůli šíření mutace delta znovu riziková. Pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19 proto už nestačí uplynutí tří týdnů od první dávky očkování.

Za bezinfekční jsou považováni lidé až po 14 dnech po dokončeném očkování, tedy nejběžněji po druhé dávce vakcíny, nebo pokud jsou maximálně 180 dní po prodělání nákazy.

Jinak se musí prokázat negativním testem. Podle odborníků se nyní šíří nákaza nejvíce mezi mladými lidmi, kteří jsou málo proočkovaní. Očkovat se v Česku mohou lidé od 12 let.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy