Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Cestovatelský semafor se opět mění: Z kterých zemí se zpřísní návrat

Cestovatelský semafor se opět mění: Z kterých zemí se zpřísní návrat
Zdroj: Profimedia
cestování

Takzvaný cestovatelský semafor dozná od pondělí změn. Část zemí spadne do červené kategorie zvýšeného rizika. 

Podmínky pro návrat z různých zemí se od příštího týdne v rámci cestovatelského semaforu opět změní. Ministerstvo zahraničí aktualizovalo zařazení zemí z hlediska infekčního rizika nákazy koronavirem.

"V tmavě červené kategorii bude Monako. Červená kategorie se rozšíří o Island, Estonsko, Nizozemsko a Madeiru. Oranžové bude Dánsko, Litva, Lucembursko, Švédsko a San Marino," uvedlo ministerstvo na svém webu.

Aktuálně tak jednotlivé kategorie míry rizika pro cestování vypadají takto:

Zelené země

V kategorii zelených zemí s nízkým rizikem nákazy jsou Albánie, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora, Kosovo, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Severní Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko a Vatikán. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Brunej, Hongkong, Izrael, Japonsko, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Libanon, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Singapur, USA nebo Tchaj-wan.

Oranžové země

Mezi oranžové země se středním rizikem nákazy aktuálně patří Belgie, Dánsko, Litva, Lucembursko, Itálie, Finsko, San Marino, Švédsko nebo Švýcarsko.

Pokud se vracíte ze zelené nebo oranžové země, musíte vyplnit příjezdový formulář. Nejpozději 5 dní po příjedu pak musíte podstoupit antigenní nebo PCR test.

Červené a tmavě červené země

Země s vysokým rizikem nákazy se řadí do červené kategorie. Spadá sem Irsko, Island, Estonsko, Francie, Malta, Nizozemsko, Řecko, Kanárské ostrovy a Portugalsko včetně Azorských ostrovů a Madeiry.

Pro návrat z červených zemí platí stejné podmínky, jako když se vracíte z tmavě červených zemí. Do tmavě červených spadají všechny ostatní země, které tu nejsou jmenované. "Lidé vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci," uvádí na svých stránkách ministerstvo,

Pokud přijíždíte do ČR po vlastní ose, nemusíte se testovat před odjezdem, ale PCR test je nutné podstoupit mezi pátým a čtrnáctým dnem po příjezdu. Do té doby musíte být v samoizolaci.

Černé země

Nejpřísnější podmínky platí pro země s extrémním rizikem nákazy, které spadají do černé kategorie. Jde například o Tunisko, Brazílii nebo Rusko.

Lidé, kteří nejsou očkovaní nebo po covidu, musí po návratu z těchto zemí absolvovat PCR test ještě před cestou zpět a poté zůstat deset dní v samoizolaci, zakončené PCR testem.


Testování a samoizolace se u všech kategorií netýká očkovaných a lidí po prodělání nemoci. Musí však vyplnit formulář.

Finalistky Miss Czech Republic zahalené do písku: Krásky nafotily dechberoucí snímky v rozpálených dunách

Další články

Nejnovější kauzy