Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Cestovatelský semafor bliká jak hrací automat: Nově z Řecka musíte do karantény

Zdroj: pixabay
cestování

Ministerstvo zdravotnictví opět zkomplikovalo cestování. Od pondělka se mění takzvaný cestovatelský semafor, v němž Řecko spadlo do červené zóny. To znamená, že vracející se turisté budou muset do karantény.

Takzvaný cestovatelský semafor určuje pravidla pro Čechy, kteří se vracejí ze zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví ho pravidelně aktualizuje a současné změny dělají vrásky nejednomu cestovateli. Od pondělka se totiž mezi země s vysokým rizikem nákazy přesune mimo jiné Řecko, kam míří každoročně desetitisíce českých turistů. Lidé budou muset po návratu podstoupit samoizolaci.

Kromě Řecka se mezi červené kategorie zařadí nově také Monako a Irsko. Zpřísnění podmínek se však týká i dalších zemí: Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Do oranžové kategorie značící střední míru rizika se ze současné zelené přesune Estonsko.

U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován před vstupem do ČR nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Související články

Další články