Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Cestování přehledně: Jaká pravidla platí v jednotlivých zemích?

Opalování je krásné, ale může být nebezpečné.
Zdroj: Pixabay
cestování při koroně

Chystáte se v brzké době na zahraniční dovolenou? Připravili jsme pro vás přehled podmínek pro vstup nejčastějších dovolenkových destinací.

Slovensko

Naši sousedé přistoupili počátkem července k výraznému zpřísnění vstupních podmínek. Důvodem je snaha zabránit šíření nakažlivějších mutací koronaviru. Od 9. července tak platí nutnost povinné čtrnáctidenní karantény pro všechny neočkované. Ta se dá zkrátit nejdříve pátý den izolace po negativním PCR testu. Od následujícího pondělí musí navíc do karantény i lidé, kteří mají zatím pouze první dávku vakcíny.

Podmínky platí též pro osoby do 18 let věku, přičemž od 9. srpna se tyto podmínky budou týkat všech nad 12 let. Všichni příchozí se také musí před příjezdem elektronicky registrovat. Pokud máte ukončené očkování, stačí registrace jednou za půl roku.

Chorvatsko

Tato u Čechů velmi oblíbená země na pobřeží Jaderského moře našincům pořádně zamotala hlavu na začátku července, kdy ze dne na den změnila pravidla pro příjezd. Cestující se musí na hranicích prokázat covid pasem, přičemž platný je takový, který obsahuje negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin, nebo antigenní test, starý maximálně 48 hodin. Uznává se též potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci - maximálně však 180 dní od vyléčení. Pozor však na podmínku, že potvrzení o ukončeném očkování nesmí být starší více než 210 dní! Dětí do 12 let se opatření netýkají. Doporučuje se před cestou také vyplnit formulář Enter Croatia.

Rakousko

Pokud se chystáte k našim jižním sousedům, potřebujete doložit buďto negativní test (u PCR maximálně 72 hodin starý, u antigenního pak 48 hodin), nebo doklad o očkování, případně doklad o prodělané nemoci či protilátkách. Děti do 12 let cestující s dospělými mají výjimku, v případě cest do Vídně platí výjimka pouze pro děti do šesti let.

Itálie

Na Apeninském poloostrově vás čekají podobné podmínky jako v Rakousku. Uznává se potvrzení o negativním PCR nebo antigenu ne starším než 48 hodin, potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci v posledním půlroce. Zároveň je nutné vyplnit elektronický formulář. Výjimka platí pro děti do šesti let.


Současně musí cestující vyplnit elektronický formulář, nově však již nemusí hlásit svůj příjezd italským zdravotnickým zařízením. Výjimku z testování mají děti do 6 let. Při neprokázání certifikátu musíte do desetidenní karantény.

Španělsko

Další oblíbená jihoevropská země uznává maximálně 72 hodin starý negativní PCR test nebo antigen, který je maximálně dva dny starý. Zároveň můžete přijet, pokud máte ukončené očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Od příštího pondělí se ovšem pravidla změní a Čechům tak k návštěvě bude stačit vyplnění elektronického formuláře a prokázání se specifickým QR kódem. To se týká i dětí do 12 let.

Řecko

Také v Řecku platí podobná pravidla jako v jiných evropských zemích. Pro vstup vám tu stačí předložení negativního PCR testu ne staršího než 72 hodin, maximálně 48 hodin starého antigenu, ukončené očkování nebo prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Očkování byste měli doložit prostřednictvím covid pasu. Nutností je také vyplnění příjezdového formuláře. Výjimka platí pro děti do 12 let.

Výše popsané podmínky jsou stručným shrnutím, pro podrobné informace navštivte stránky ministerstva zahraničí. V provozu je též speciální web s informacemi pro cestovatele v rámci letošní dovolené.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy