Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Čeština je krásná, ale zrádná. Zkuste vyslovit nejdelší slovo nebo legrační česká příjmení

Český jazyk je krásný. Ovšem někdy dosti zrádný.
Zdroj: Profimedia
KURIOZITY

Český jazyk je krásný, ale také nesmírně náročný. Zároveň skrývá řadu hříček a rekordů, při jejichž čtení vám naskočí úsměv na tváři. Nevěříte? Tedy směle čtěte dál!

Naučit se česky, to je pro cizince pořádný oříšek. Často ovšem nezvládne vyslovit některé slovo ani rodilý mluvčí. Tak schválně - zkuste to - nejzdevětadevadesáteronásobitelnějšího. Pokud jste tento text úspěšně přelouskali, vězte, že jste právě přečetli nejdelší české slovo, které čítá 38 písmen.

Nejdelší věta

A co toto? Blb vlk pln žbrnd zdrhl hrd z mlh Brd skrz vrch Smrk v čtvrť srn Krč? Že nevíte, o čem je řeč? Jedná se o nejdelší českou větu složenou pouze ze souhlásek. Hodně zajímavá jsou i pouze souhlásková slova čtvrtsmršť nebo čtvrtčtvrť.

V českém jazyce není nouze ani o zajímavá příjmení. Určitě také nějaká znáte, opravdovým speciálem je ale příjmení Červenokostelecký, které je vůbec tím nejdelším u nás. Hodně legračně zní ale také příjmení Skočdopole, Vítámvás, Přineskarladomů, Zabilpivo nebo Zlámaljelito.

Kuriózní názvy obcí

Fantazii se meze nekladou ani ve vymýšlení křestních jmen. Kolik v České republice ale znáte Césarů, Severínů, Stigů, nebo také Ticiánek či Arwenek? Hodně zajímavé názvy mají i některé tuzemské obce. Pokud se dobře podíváte na mapu, najdete na ní třeba Hroby, Držkov, Onen Svět, Pičín, Polipsy nebo třeba Šukačku.

Naopak hodně používané je slovo robot. A to nejen u nás, ale i ve světě, kde je dokonce nejslavnějším českým slovem vůbec. Vůbec poprvé ho ve svém dramatu R.U.R. použil spisovatel Karel Čapek.

Samostatnou kapitolou jsou pak archaismy, které se dnes už téměř nikde nepoužívají a zná je jen málokdo. Ovšem slova jako školmistr (učitel), šenkýř (hospodský) nebo anžto (protože) rozhodně stojí za připomenutí.

Burešová a Forejt podobu nezapřou: Fanoušci si spletli Evu s Přemkem

Související články

Další články

Nejnovější kauzy