Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Čeští vědci pracují na nové vakcíně: K lidem by se mohla dostat už v dubnu

Zdroj: Profimedia
očkování
Česká republika by mohla brzy na trh uvést i svou vakcínu. Firma Novavax používá očkovací látku se zhruba 90procentní účinnosti a podílelo se na ní několik českých vědců. Tato vakcína by se mohla použít při očkování už v dubnu. Co na to premiér Andrej Babiš (66) a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (51)

Firma Novavax je sice americká společnost, její část však sídlí u Prahy a působí v ní několik českých vědců. Podle portálu Marketwatch.com má firma vyrobit až jednu miliardu dávek vakcíny a nemalá část připadne právě na českou pobočku. Redakce CNN Prima News se zeptala ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a premiéra Andreje Babiše (66), v jakém je vše stavu.

Novavax nazval svou vakcínu NVX-CoV2373 a zatím má účinnost 89 procent. V současné době je v poslední fázi testování či jen krátce po jejím skončení. Podle společnosti se výsledky klinické studie fáze 3 z Velké Británie dostanou k lidem v následujících dvou měsících. Tento typ vakcíny obsahuje antigen, který upravuje imunitní systém jednotlivce tak, aby virus bral automaticky jako vetřelce. Imunita je pak schopna se s virem poprat mnohem lépe a zabrání dalšímu rozvinutí. Vakcínu od Novavaxu navíc nebude nutné skladovat ve speciálních chladících zařízeních, postačí lednice.

Vyjádření Havlíčka a Babiše

"Vím, že se do výroby vakcíny pustili, vím, že je to otázka certifikátů a schválení," odpověděl Havlíček na dotaz, zda se brzy lidé vakcíny dočkají. "Velmi se v tom angažoval premiér Andrej Babiš, který byl v té fabrice a je s výrobcem v určitém kontaktu a sleduje, do jaké míry je šance, že by se vakcína mohla začít vyrábět," dodal Havlíček s tím, že je firma ve vývoji vakcíny poměrně daleko a je velká šance, že by se ještě letos dostala na trh.

Podle Havlíčka půjde o velký úspěch pro ČR. "Tím samozřejmě nemyslím úspěch úřední nebo vládní, ale úspěch českých vývojářů, vědců a samozřejmě našich lidí, kteří v té továrně jsou a kteří zde už vybudovali tu základnu," vysvětlil Havlíček. Základnou byla původně firma Praha Vaccines, ta se přejmenovala v říjnu na NOVAVAX CZ poté, co do firmy majetkově vstoupila americká Novavax.

Premiér Babiš sice tento fakt potvrdil, ale podle něj má uvedení vakcíny od firmy Novavax zpozdění. "Já jsem závod Novavaxu v Bohumili u Prahy navštívil a měli by vyrábět miliardu vakcín ročně. Zatím je to bohužel trochu ve skluzu. Oni vakcínu testují ve Velké Británii a studie dopadly velice dobře. Předpoklad je, že by to mohlo brzy proběhnout a dodávky by mohly začít už v dubnu. To jsou poslední informace, které mám," řekl předseda vlády CNN Prima News. Závod se nachází v blízkosti Kostelce nad Černými lesy.

Související články

Další články