Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Čeští studenti chtějí inspirovat ke studiu univerzit ve Velké Británii. Pomoct má tento speciální projekt!

Studenti chtějí motivovat středoškoláky ke studiu na prestižních
univerzitách ve Velké Británii.
Zdroj: profimedia.cz
Čeští a slovenští studenti Univerzity v Cambridge v současné době rozjeli program pro středoškoláky, aby je motivovali k vysokoškolskému studiu v Británii. Jejich cílem je rozšířit mezi středoškolskými studenty v České republice a na Slovensku povědomí o možnostech studia na prestižních zahraničních univerzitách.

Jedná se o edukativní a neziskový projekt dvou českých studentů prestižní vysoké školy, kteří chtějí nalákat studenty z českého a slovenského prostředí ke studiu na druhé nejstarší univerzitě v anglicky mluvící části světě, která se pravidelně umísťuje v 10 nejprestiž­nějších vysokých škol na světě. Dnes na ní studuje přibližně 19 000 studentů rozdělených v 31 kolejích. Podíl českých a slovenských studentů je zatím stále zanedbatelný.

„Cambridge i další anglické univerzity jsou často opředeny nejrůznějšími mýty, například o vysokých cenách či celkové nedostupnosti. Doufáme, že se díky projektu podaří tyto mýty rozptýlit a inspirovat co nejvíc středoškoláků, aby si šli za svými sny a podali si přihlášku ke studiu,“ říká Jan Růžička, který na univerzitě studuje druhým rokem. „S dalšími studenty proto pořádáme přednášky na vybraných českých gymnáziích a snažíme se našim kolegům přiblížit život a studium na naší škole,“ dodává.

Projekt s názvem „Experience Cambridge“ je tzv. stínovací program, který dá vybraným studentům příležitost strávit několik dní na univerzitě v Cambridge. V rámci něj budou mít možnost navštívit přednášky, debatovat se studenty a vyučujícími, prohlédnout si zázemí univerzity i kolejí a setkat se se zástupci studijních oddělení (admission officers).

Projekt organizuje Cambridge University Czechoslovak Society, univerzitní klub, sdružující přibližně sto Čechů a Slováků, kteří na univerzitě působí. Předseda klubu Martin Výška, který studuje fyziku na Trinity College, věří, že projekt se může stát pro studenty inspirací.

„Každý středoškolák dostane k ruce mentora, který se o něj v průběhu pobytu postará. Jde nám o to, aby studenti získali zcela reálnou představu o chodu univerzity i o konkrétních studijních programech. Češi a Slováci jsou přitom u nás ve škole úspěšní v celé plejádě oborů, od práva přes medicínu, přírodní vědy až po filozofii. Budeme proto velmi rádi, když nás tu bude více,“ říká. Projekt podporuje český i slovenský velvyslanec v Británii i britské velvyslanectví v Praze.

Související články

Další články