Jedná se o edukativní a neziskový projekt dvou českých studentů prestižní vysoké školy, kteří chtějí nalákat studenty z českého a slovenského prostředí ke studiu na druhé nejstarší univerzitě v anglicky mluvící části světě, která se pravidelně umísťuje v 10 nejprestiž­nějších vysokých škol na světě. Dnes na ní studuje přibližně 19 000 studentů rozdělených v 31 kolejích. Podíl českých a slovenských studentů je zatím stále zanedbatelný.

„Cambridge i další anglické univerzity jsou často opředeny nejrůznějšími mýty, například o vysokých cenách či celkové nedostupnosti. Doufáme, že se díky projektu podaří tyto mýty rozptýlit a inspirovat co nejvíc středoškoláků, aby si šli za svými sny a podali si přihlášku ke studiu,“ říká Jan Růžička, který na univerzitě studuje druhým rokem. „S dalšími studenty proto pořádáme přednášky na vybraných českých gymnáziích a snažíme se našim kolegům přiblížit život a studium na naší škole,“ dodává.

Projekt s názvem „Experience Cambridge“ je tzv. stínovací program, který dá vybraným studentům příležitost strávit několik dní na univerzitě v Cambridge. V rámci něj budou mít možnost navštívit přednášky, debatovat se studenty a vyučujícími, prohlédnout si zázemí univerzity i kolejí a setkat se se zástupci studijních oddělení (admission officers).

Projekt organizuje Cambridge University Czechoslovak Society, univerzitní klub, sdružující přibližně sto Čechů a Slováků, kteří na univerzitě působí. Předseda klubu Martin Výška, který studuje fyziku na Trinity College, věří, že projekt se může stát pro studenty inspirací.

„Každý středoškolák dostane k ruce mentora, který se o něj v průběhu pobytu postará. Jde nám o to, aby studenti získali zcela reálnou představu o chodu univerzity i o konkrétních studijních programech. Češi a Slováci jsou přitom u nás ve škole úspěšní v celé plejádě oborů, od práva přes medicínu, přírodní vědy až po filozofii. Budeme proto velmi rádi, když nás tu bude více,“ říká. Projekt podporuje český i slovenský velvyslanec v Británii i britské velvyslanectví v Praze.