Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Čeští sportovci vzkazují z Rakouska a Francie: Po zápase si ruku nepodáváme, ale koronaviru se neděsíme

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
koronavirus
Koronavirus se šíří Evropou. Zasáhl Česko republiku a nové případy stále hlásí i v dalších zemích starého kontinentu. Ne všude ale propadají panice. Z evropských zemí je nový koronavirus nejvíce rozšířený v Itálii, ovšem nemoc, která se od prosince šíří z Číny, se objevila i v okolních státech, v nichž pobývá taky řada Čechů, včetně známých sportovců.

Koronavirus se objevil i ve Francii, která proto zakázala veřejné akce s účastí větší než 5000 lidí. V ulicích měst ale situace dramatická zatím není.

"Změny tady žádné nevidím. Lidé dále chodí do města, na kávičky a na vína stejně tak jako dříve. Žádný menší ruch tady nenastal," hlásí bývalý házenkářský reprezentant Jan Sobol, jenž působí v druholigovém francouzském Dijonu. I tam už se koronavirus objevil. "Lidé ale rozhodně nevykupují obchody nebo něco podobného, i nadále si tady žijí svůj poklidný život. Dnes jsem byl ve městě a kavárny byly plné lidí," popisuje.

Ve Francii je pouze jeden házenkářský klub, jehož hala má kapacitu vyšší než pět tisíc diváků – HB Nantes. To ale situaci vyřešilo šalamounsky a pro příští zápas ji snížilo na 4800 míst.

"O koronaviru se tady samozřejmě diskutuje a řešíme to i my v šatně, ale doufáme, že to je všechno jen nafouknuté. Uvidíme, jak se to vyvine," řekl pětatřicetiletý Sobol, který se však bojí, aby mu aktuální situace ve světě nezkřížila plány na příští dny. "Mám totiž na pár dnů letět domů za rodinou, tak snad se do té doby nic nezmění," doufá.

Zákaz podávání rukou? Nic výjimečného!

Koronavirus už se objevil také v Rakousku, kde minulý týden ohlásil první dva případy Innsbruck. V tom žije i český hokejista Ondřej Šedivý, jenž hraje mezinárodní EBEL ligu. A taky on mírní paniku, která v současné době ve světě panuje. "Ve městě jsem žádnou změnu nezaznamenal. Samozřejmě, že je dobré být opatrný a dodržovat hygienu, ale nepozoruji tady nic zvláštního," řekl nám hokejista.

V EBEL lize, v níž působí i Znojmo, z preventivních důvodů zakázali po zápase tradiční podávání rukou. "Ale to je běžné, už to tak bylo mnohokrát, když řádily nějaké virózy. V tom bych neviděl nic zvláštního," tvrdí třicetiletý hokejista, podle něhož život v Innsbrucku plyne úplně normálně. "Člověk by asi měl být opatrnější a nechodit na masové akce, když to teď řádí všude, ale že bych nechodil ven, to určitě ne," dodal.

Nejen v České republice lidé vykupují roušky, na ulicích v nich ale někoho potkáte jen výjimečně. A to stejné platí i v Rakousku. "Asiaté nosí v Evropě roušky pořád, i když je léto. Ale u nás v Innsbrucku jsem teď v roušce nikoho neviděl," uzavřel Šedivý.

VŠE O ŠÍŘENÍ KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Související články

Další články