Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Čeští odpůrci interrupcí se chlubí podporou České pošty. Spolupráce s její nadací a úleva pro protipotratové brožurky!

Čeští odpůrci potratů se chlubí podporou České pošty
Zdroj: Profimedia/Koláž Extra.cz
+ Další 2 fotografie
kauza

Ultrakonzervativní Hnutí pro život, které usiluje o zrušení legálních potratů v Česku a také o zrušení sexuální výchovy ve školách, plánuje obeslat všechny domácnosti v České republice. Učinit tak chce prostřednictvím státní České pošty, která hnutí podle jeho vlastního vyjádření poskytla výraznou slevu. To však není vše. Ve firemním časopise České pošty vyšel rozhovor s koordinátorkou projektu, přičemž generální ředitel pošty Roman Knap přijal podle odpůrců potratů jejich kampaň "pozitivně".

V sousedním Polsku platí přísné protipotratové zákony. To vede mimo jiné k tomu, že se množí případy žen, které lékaři odmítají ošetřit, aby neukončili život plodu, a ty pak umírají. Poslední z nich byl případ sedmatřicetileté Agnieszky T., která zemřela poté, co jí bylo znemožněno vyjmout mrtvé plody z těla. Na pomoc její rodině pak český Fond nadační pomoci nyní na platformě Znesnáze pořádá sbírku, jejíž patronkou je manželka miliardáře Karla Janečka, publicistka a iniciátorka osvětových programů a kampaní zaměřených na rovné příležitosti žen a mužů Lilia Khousnoutdinova.

Konec potratů i sexuální výchovy? Hnutí prý jen radí

Mnoho polských žen plánujících potrat jezdí tuto činnost vykonat do Česka, kde jsou zákony mnohem liberálnější. Jenže i zde jsou skupiny, které se snaží stávající situaci zvrátit. Největší z nich je Hnutí pro život. Jeho nejviditelnější činností je kampaň Nesoudíme, pomáháme a každoroční mnohatisícový Pochod pro život. Hnutí podle skupiny Kolektiv 115, která na nestandardní vztahy s Českou poštou upozornilo, rovněž usiluje o zrušení legálních potratů v Česku a také o zrušení sexuální výchovy ve školách.

Podle vyjádření samotného hnutí to však jeho cílem není. "Žádnou činnost ke zrušení legálních potratů nevyvíjíme, protože v demokracii záleží v těchto otázkách na konsensu společnosti. Nezastíráme, že považujeme umělé potraty špatné a byli bychom šťastni, pokud by se naše společnost jednou této kruté praxe vůči ženám a jejich nenarozeným dětem zřekla. To je pro nás motivací hledat alternativy a nabízet praktická řešení, zvláště je-li umělý potrat ženě vnucen proti její vůli partnerem či složitou životní situací," uvedl pro eXtra.cz Radim Ucháč z Hnutí pro život.

"Mrzí nás jakékoliv zanedbání péče, kdy dojde k úmrtí těhotných žen nebo jejich nenarozených dětí a to bez ohledu na to, kde se tak stalo," dodal Ucháč. Faktem ovšem je, že samotné hnutí polské přísné protippotratové zákony hájilo: „To provází i naše snažení. Domníváme se, že je potřeba, abychom vyšli do ulic a s legislativními návrhy v pravý čas tak, aby ve veřejnosti převládal soucit. O to v Polsku teď jde,“ uvedla v roce 2020 pro Český rozhlas viceprezidentka Hnutí Pro život Zdeňka Rybová.

Jak samo Hnutí informuje ve svém newsletteru, chystá se počátkem jara dostat dopis o projektu "Nesoudíme. Pomáháme" do každé české domácnosti. Tedy do více než čtyř milionů poštovních schránek. Podle hnutí se adresáti "dozvědí, že existuje pomoc nečekaně těhotným ženám, které se mohou ocitnout pod nátlakem podstoupit umělý potrat".

Pomoc od České pošty

Pomoci s rozesláním dopisů měla i státní Česká pošta: "Pozitivně přijal projekt Nesoudíme. Pomáháme i generální ředitel České pošty Roman Knap. To má hned dva konkrétní efekty. Nadace České pošty publikovala rozhovor s koordinátorkou projektu Jaroslavou Trajerovou ve firemním časopise Poštoviny. Ten vychází v nákladu 35 tisíc výtisků a dostává jej každá pošťačka a každý pošťák. A především jsme dostali výraznou slevu na obeslání všech domácností v České republice," uvádí Hnutí pro život ve svém textu.

Na Twitteru pak hnutí dokonce otevřeně děkuje Nadaci České pošty za spolupráci. Česká pošta by přitom z titulu své funkce měla být neutrální a nestranit žádnému názorovému proudu. Redakce eXtra.cz se pokoušela Českou poštu kontaktovat ohledně vysvětlení celé věci, ovšem bezvýsledně.

Doufám v zachování zdravotní péče na základě faktů, říká Lilia

"Doufám, že Česká pošta ani jiné podobné instituce nebudou podporovat tyto směry a že v České republice nadále zůstane platné to, že žena může zdravotní péči v oblasti reprodukce získat na základě vědeckých faktů a nikoliv náboženských dogmatů," uvedla k tomu pro eXtra.cz Lilia Khousnoutdinova, která se dlouhodobě věnuje této problematice.

Pokračování kauzy včetně vyjádření České pošty naleznete zde.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy