Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Čeští muslimové dávali peníze teroristům: Vůbec o tom nevěděli!

Zdroj: Profimedia
Skandál
Čeští muslimové jsou v šoku! Stovky až tisíce korun, které dávali do sbírek, měly jít zraněným Syřanům noeb na stavbu mešity v západoafrickém Beninu. Část peněz ale měla putovat teroristům. Vyšetřuje to policie.

Na někdejšího pražského imáma Sámera Shehadeha padlo závažné podezření. Peníze ze sbírek, na které se skládali čeští muslimové, měl předat teroristům z Dřabhat Fatah as-Šám (Fronta na dobytí Sýrie).

Jde o nástupce organizace an-Nusrá, která je sesterskou organizací al-Káidy. Jak informoval server idnes.cz, policie pracuje s variantou, že peníze do rukou terirstů putovaly přinejmenším ze dvou slovenských účtů.

Shedaheh skončil ve vazbě a čeká na soud, k podpoře skupiny an-Nusrá se přiznal. Je přesvědčen, že se nejedná o teroristy. "Finančně jsem podporoval mudžahedíny v Sýrii, konkrétně an-Nusrá. V Sýrii bojují tři skupiny – první jsou extremisté z Islámského státu, druzí jsou lidé, kteří zradili islám a muslimy, a třetí pak lidé bojující proti okupaci snažící se aplikovat právo šaría – a ty já podporuji, to jsou mudžahedíni," tvrdil Shedaheh.

Podle předsedy Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeba Hassana Alrawiho by čeští muslimové peníze do sbírek nedávali, kdyby tušili, jak s nimi bude naloženo. „On byl sólista a i tyto sbírky byly jeho vlastní aktivitou. Kdyby lidé, kteří mu přispívali, věděli, kde peníze skončí, určitě by byli proti,“ řekl webu idnes.cz Alrawi.

Shedahehovi nasadili želízka v listopadu v Jordánsku, kde se ukryl po útěku z Česka.

Související články

Další články