Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Čeští fotbalisté ve Walesu nepoklekli! Proti rasismu se vymezují jinak

Čeští fotbalisté ve Walesu nepoklekli! Proti rasismu se vymezují jinak
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
SPORT

Čeští fotbalisté před zápasem kvalifikace mistrovství světa nepoklekli na podporu hnutí Black Lives Matter. Nepřipojili se k domácím Velšanům. Reprezentanti vyjádřili v Cardiffu svůj boj proti rasismu i dalším projevů nesnášenlivosti, xenofobie či antisemitismu tak, že ukázali na nápis na rukávu dresu, který odkazoval na kampaň, jejíž název zní UEFA Respect.

Národní fotbalový tým nepoklekl po konzultaci vedení reprezentace s hráči. Zatímco Velšané poklekli, Češi chtěli být apolitičtí a zůstali stát, prstem ukazovali na levý rukáv.

"V kontextu událostí posledních dnů, týdnů a měsíců chtějí vedení fotbalové reprezentace a FAČR společně avizovat apolitický postoj národního týmu k některým aktuálním tématům, která ve sportovním prostředí rezonují. Týká se to především iniciativy hnutí Black Lives Matter, při které někteří hráči před fotbalovými zápasy poklekávají," popisuje asociace v prohlášení.

"Český národní tým svoji podporu v boji proti rasismu, ale i dalším projevům nesnášenlivosti, xenofobie nebo antisemitismu vyjádřil poukázáním na nápis UEFA Respect na levém rukávu dresů, odkazující na stejně nazvanou kampaň UEFA, která se těmito tématy zabývá," dodala FAČR.

Program UEFA, který běží už od roku 2008 a je podporován napříč členskými asociacemi, usiluje o jednotu a respekt k rase, náboženskému vyznání a schopnostem každého jedince.

FAČR také uvedla, že přes reprezentace se dlouhodobě věnuje podpoře sociálních programů. Od nevidomých, neslyšících, zdravotně a mentálně postižených až po seniorský a veteránský fotbal. Řeší také popularizaci fotbalu v dětských domovech.

"Šíře tohoto záběru nemá v prostředí českých sportovních subjektů konkurenci. Dlouhodobě hlásáme, že chceme, aby fotbal hrál každý bez ohledu na věk, pohlaví, rasu či jakýkoliv zdravotní handicap. Zároveň se vymezujeme proti jakýmkoliv projevům rasismu, xenofobie, antisemitismu a jiné nesnášenlivosti," tvrdí FAČR

Rasismus je ve fotbale velké téma

Ben Cabango a Rabbi Matondo, velští hráči, čelili po sobotním přípravném utkání s Mexikem rasistickým urážkám na sociálních sítích.

Slávista Ondřej Kúdela byl zase předminulý týden v závěru osmifinále Evropské ligy v Glasgow nařčen záložníkem Rangers Glenem Kamarou z rasismu. Český hráč – i jeho klub – nařčení odmítl. Britský tisk pak na včerejší gesto českých fotbalistů nahlíží optikou zápasu, při kterém měl Kúdela pronést rasistickou narážku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy