Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Cesta na vrchol: Ze senátorského křesla až do prezidentského. Jaký bude plat Joea Bidena?

Cesta na vrchol: Ze senátorského křesla až do prezidentského. Jaký bude plat Joea Bidena?
Zdroj: profimedia.cz
peníze
Několik dní téměř celý svět napjatě čekal, kdo zvítězí v amerických prezidentský volbách. V sobotu se konečně rozhodlo. V Bílém domě vystřídá Donalda Trumpa demokrat Joe Biden. Mnozí měli za to, že Biden není zrovna velký boháč. Opak je ale pravdou. Některé pak jistě zajímá, kolik bude Biden vydělávat na postu prezidenta.

Možná jste už někdy zaslechli, že v Americe se dost často lidé třídí podle toho, kolik mají na účtu. Buď peníze mají a nebo ne. Joe Biden může být pro někoho známý pod přezdívkou Joe ze střední třídy, nicméně bývalý viceprezident a současný nově zvolený prezident je ve skutečnosti několikanásobný milionář. Na začátku své prezidentské kampaně v roce 2020 Biden zveřejnil informace o svých financích. Zveřejnil jak státní, tak i federální daňové přiznání za roky 2016, 2017 a 2018. Na základě těchto formulářů Forbes odhaduje, že jeho jmění činí 9 milionů dolarů. Jak k takovému majetku přišel?

Viceprezidentský a senátorský plat

Než se Biden stal viceprezidentem, působil jako senátor v letech 1973 až 2009. Podle historických záznamů Senátu se Bidenův plat v průběhu jeho funkčního období zvýšil z 42 500 $ ročně (v přepočtu zhruba 951 tisíc korun) na 174 000 $ ročně (v přepočtu zhruba 3,9 milionu korun). Když byl zvolen viceprezidentem, získal další navýšení a vydělal si tak zhruba 230 000 $ ročně, což je v přepočtu zhruba 5,1 milionu korun.

Odchod z úřadu

Od svého odchodu z úřadu vydělal Biden velkou částku peněz z knižních obchodů. Ještě v listopadu 2009 činilo čisté jmění Joea Bidena podle CBS méně než 30 000 $. Když Biden zveřejnil své finanční údaje v červenci 2019, ukázalo se, že on a jeho manželka Jill v letech 2017 a 2018 vydělali více než 15 milionů dolarů, tedy zhruba 335 milionů korun.

Konkrétněji Biden vykázal upravený hrubý příjem zhruba 11 milionů dolarů v roce 2017 a 4,6 milionu dolarů v roce 2018. Převážná část tohoto počtu pochází z dohody o několika knihách s Flatiron Books v hodnotě 8 milionů dolarů na Publishers Weekly.

Prezidentský plat

Bidenův prezidentský plat bude 400 000 $ ročně, tedy zhruba 8,9 milionu korun. Spojené státy americké svému vůdci rovněž poskytují příspěvek na výdaje ve výši 50 000 USD, který je na pomoc při uhrazení výdajů souvisejících s plněním jeho úředních povinností nebo z nich vyplývajících. Jeho manželka Jill Biden také nedávno promluvila o tom, že chce i nadále učit na škole mezitím, co její manžel bude úřadovat v Bílém domě. "Je to důležité. Chci, aby si lidé vážili učitelů a znali jejich přínos a pozvedli povolání," řekla nová první dáma USA.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy