Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Český velvyslanec Pivoňka navštíví Putinovu přehlídku. Skandál, řve opozice

Český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka.
Zdroj: Profimedia
Napjaté vztahy

Český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka se v neděli zúčastní tradiční vojenské přehlídky na Rudém náměstí, kterou si Rusko připomíná výročí vítězství nad nacistickým Německem. Kvůli kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, ze kterého jsou podezřelí ruští agenti, nedávno vypukla diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem. Ministerstvo zahraniční serveru Aktuálně.cz sdělilo, že Pivoňka chce svou účastí vzdát úctu vojákům Rudé armády, kteří bojovali za osvobození Československa.

V návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích z roku 2014 důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Michal Dudáš z tiskového odboru ministerstva zahraničí uvedl, že na kauzu Vrbětice zareagovalo Česko jako svrchovaný a sebevědomý stát. „Teroristický akt ve Vrběticích, za kterým stojí ruští agenti, nás nesmí nechat zapomenout hrdinství těch, kteří bojovali ve druhé světové válce za naši svobodu," sdělil serveru. „Účast velvyslance na zítřejší (nedělní) přehlídce ke konci druhé světové války je jen a pouze za účelem vyjádření úcty k této historické události," dodal.

Je to špatný vtip

Jenže někteří nejsou z tohoto kroku nadšení. Proti se postavil například pirátský poslanec Jan Lipavský, který ve svém tweetu uvedl, že je to skandál. Vzdá poctu armádě, která u nás vyhodila do povětří 2 muniční sklady a zabila 2 české občany,” napsal dále.

Ani předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer nezůstal se svým komentářem pozadu. „Představa, že tam vedle diplomatů stojí na tribuně generál velitel jednotky GRU 29155, která u nás zabíjela ve Vrběticích, je špatný vtip. Pan velvyslanec je zkušený diplomat a musí koordinovat postup se státy EU. Vždyť i pan Babiš jako premiér v Portu požádal spojence o solidaritu. Česká republika si nemůže dovolit zůstat v té vážné krizi vztahů s Moskvou bez spojenců," uvedl pro web Aktuálně.cz Fischer.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy