Český cestovatel Vilém Hanuš měl opravdu z pekla štěstí. Na ostrově Ilha Grande se vydal na horu Pico do Papagaio, měla to být pohodová čtyřhodinová procházka, která se však změnila v hotové peklo. Když zjistil, že nestihne dosáhnout svého cíle, chtěl se vrátit zpátky. Jenomže se začalo se stmívat, terén byl nepřehledný a stezka, po které šel, měla až 20 slepých ramen.

Vilém Hanuš se ztratil a neměl u sebe žádné jídlo a jen trochu pitné vody. Když se do jeho hledání pustily vrtulníky brazilské armády, našly ho až po pěti dnech na pokraji smrti.

„Narazil jsem na jednu ze slepých stezek, která mě pak dovedla do džungle, která se ze začátku nezdála být tak neprostupná,“ popisuje svůj hrůzný zážitek cestovatel v pořadu Studio 6.

Vilém si myslel, že po téhle cestě dojde zpět. To se však mýlil. „Zastavil mě drsný sráz 15metrový, vegetace začala houstnout, objevovaly se první řezavé květiny, které mi způsobovaly bolest. V tu chvíli dojde voda a pak to je jako řetězová reakce,“ dodává cestovatel.

Pomalu mu začalo docházet, že první noc bude muset zvládnout v džungli. V tu chvíli pořád věřil, že rychle najde cestu zpět. Vilém vysvětluje, že překvapil sám sebe, a to hlavně proto, že i další noc přečkal v džungli relativně v pohodě.

Třetí noc mu začalo konečně docházet, že jeho situace je opravdu velmi vážná. „Tělo začalo být vyčerpané. Kolikrát jsem se zkroutil a tělo šlo spíš do takového kómatu.“ Nejkrizovější však byla čtvrtá noc, kdy si uvědomil, že situace je velmi vážná a jde mu o život.

„Viděl jsem kolem sebe dva a půl dne kroužit vrtulník, ale oni mě ne a to bylo kolikrát těsně nade mnou.“ Pátý den začalo jít opravdu do tuhého. To, že Viléma záchranáři nakonec našli, sám cestovatel připisuje naprosté náhodě. Poslední den se zastavil na otevřeném prostoru, a když uslyšel vrtulník, začal mávat. Dodává, že štěstí také bylo, že měl červené tričko, a tak ho bylo lépe vidět.

Po vysvobození strávil Vilém dalších deset dní v nemocnici, protože mu parazitní mouchy nakladly do ran vajíčka. „Byl to bolestný očistec, ale chuť k cestování mi to nevzalo,“ zakončil svoji řeč cestovatel.