Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Český slavík 21 odtajnil podobu nové sošky pro vítěze: Byla jsem v rozpacích, prohlásila Bílá

Zdroj: Martin Procházka / eXtra.cz
+ Dalších 7 fotografií
český slavík

Anketa Český slavík 21, pod vedením matematika a podnikatele Karla Janečka (48), se vrací na hudební scénu po čtyřleté pauze s novou strukturou hlasování, ale také s novou soškou pro vítěze, na jejíž podobě se podílela i Lilia Khousnoutdinova (33). Držitelka dvaceti vítězství hudební ankety, zpěvačka Lucie Bílá (55), prozradila, že měla po zprávě o obnově soutěže rozpačité pocity. 

"Já jsem se rozhodl Českého slavíka obnovit, abych pomohl české hudební scéně, která utrpěla přehnanými, až neracionálními restrikcemi, kvůli kterým trpěly nejen naše děti, ale i mnozí umělci a hudebníci," uvedl Karel Janeček. "A další věc je, že už před třemi lety mi přišlo jako velká škoda, aby největší celonárodní anketa, jejíž název vymyslel už před šedesáti lety Ladislav Smoljak, zkrachovala kvůli špatnému hlasovacímu systému. Nic podobného by se přitom s hlasovacím systémem D21 nestalo," dodal.

Nové sošky pro vítěze i slova Lucie Bílé

Nové budou i sošky pro vítěze ankety Český slavík 21, za jejichž podobou stojí Viktorie Beldová a Lilia Khousnoutdinova. Zhotovitelem cen je Granát, družstvo umělecké výroby Turnov. Vyhlašovatelem ankety je agentura Musica Bohemica, generálním partnerem ankety je Karel Janeček, který získal většinový podíl v pořádající agentuře. Post ředitele převzal po Jaroslavu Těšínském producent Jakub Horák. Těšínský bude nadále čestným ředitelem Slavíka.

Dvacetinásobná vítězka hudební ankety, zpěvačka Lucie Bílá, měla zprvu rozpačité pocity. "Když jsem se dozvěděla, že má začít moje milovaná soutěž, měla jsem rozpačité pocity. Mnozí máme Českého slavíka spojeného s Karlem a myslela jsem, že by měla začít nová soutěž. Ale pak jsem si řekla, že v dnešní době se lidem hudby nedostává. Díky této anketě se blýská na lepší časy kultury," sdělila.

Průvodci večerem budou Aleš Háma a Ondřej Sokol. "Na galavečeru vystoupí například kapela Kryštof nebo Ewa Farna, Marek Ztracený a Tomáš Klus. Anketa je neodmyslitelně spjata s Karlem Gottem a tvůrci tak budou myslet i na jeho odkaz," řekl ředitel Českého slavíka 21 Jakub Horák.

Každý volič má více hlasů

Zájemci mohou v anketě Český slavík 21 hlasovat jako dřív v kategoriích Zpěvák, Zpěvačka, Skupina a nově v kategorii Hip hop & Rap. Od 6. listopadu navíc začne hlasování v kategorii Objev roku, které se bude konat až do poloviny přímého televizního přenosu na televizi Nova. Nově mohou hlasující v dané kategorii udělit hlas až pěti interpretům, nebo všech pět hlasů odevzdat jednomu svému oblíbenci. Následně se výsledky sečtou.

V minulém hlasování za první místo dávali tři body, za druhé dva a za třetí jeden bod. "Principem hlasování D21 je, že každý volič má více hlasů. Konkrétně v Českém slavíku 21 může hlasující zvolit až pět interpretů, kterým chce dát svůj hlas. Pro sjednocení společnosti je v systému D21 důležité, že volič může vyjádřit své preference stejnou silou," řekl ČTK Janeček, který je od roku 2013 autorem tohoto způsobu hlasování.

Anketě Český slavík, kterou letos čeká 23. ročník, předcházelo 30 ročníků ankety Zlatý slavík. Naposledy se udílela 25. listopadu 2017 a je spjata zejména se zpěvákem Karlem Gottem, který získal 42 slavíků.

Související články

Další články