Podle prvních hypotéz a svědectví to vypadalo, že se jednalo o nefungující brzdy. To se nyní potvrzuje. Řidič byl mrtev na místě a jeho kabina byla během nehody zdemolována. Nejhorší zranění utrpěli cestující v přední části vozidla. Na místě byly ihned záchranné složky z přilehlých měst a turisty převážely do nemocnice kromě sanitek i tři helikoptéry. Zasahovali také hasiči.

Zhruba 20 lidí je zraněno, zbytek v šoku. Tamní policie se kloní k názoru, že českému autobusu selhaly v kopci brzdy. Podle informací České televize pasažéři vypověděli, že ve voze byly cítit spálené brzdy. Následně se střední část vozu zaplnila hustým dýmem, což může také svědčit o přehřátí a zablokování brzd.

Autobus se bez kontroly řítil z kopce a byl neovladatelný. Server Ladige.it ale zmiňuje, že řidič Karel zabránil nehodě, která by si vyžádala životy navíc. Zkušený řidič a zároveň majitel autobusu totiž navedl vozidlo do travnatého srázu a tím ho zastavil. Reagoval prý rychle a efektivně. Ostatní zachránil, sám bohužel nepřežil.

Podle iRozhlasu.cz bylo 5 lidí raněno těžce. Všichni pocházeli z přední části autobusu, kde byly škody největší.