Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Český režisér hororů dobyl Netflix: Jan Pavlacký je megatalent, říkají odborníci

Český režisér natáčí pro Netflix.
Zdroj: se souhlasem Dušan Husár
+ Další 4 fotografie
film

Jan Pavlacký je první český režisér, který dobyl Netflix, natočil už třetí sérii hororových vyprávění Haunted. Kde se vzal mladý talentovaný režisér a jak se k práci pro giganta televizní zábavy dostal?

Pátek 14. května je den, kdy Netflix uvede v premiéře již třetí řadu hororového seriálu Haunted v režii českého režiséra a spoluautora scénáře hraných scén Jana Pavlackého.

Stejně jako předchozí i nová série přináší šest dílů kombinujících skutečné příběhy lidí s napětím filmového hororu. Původně byl Haunted plánován pro americký trh, nyní však už na další díly netrpělivě čekají diváci i v Latinské Americe, Asii, ale i čeští fanoušci tohoto žánru.

České ručičky a hlavičky aneb jak s malým rozpočtem dokázat zázrak

Start realizace první série Haunted (2017) přinesl jeho tvůrcům nemalé komplikace. Natáčení se ukázalo být mnohem nákladnější, než se původně plánovalo, a tak začali američtí producenti hledat řešení, jak první řadu dokončit. Obrátili se na zdejší společnost Milk&Honey Pictures, zvyklou za mnoho let existence na velké koprodukční spolupráce, a společně našli řešení.

Místo aby se natáčelo v USA, Afgánistánu či Mexiku, vše se realizovalo v Čechách s rozpočtem, za který by za oceánem zvládli jen máloco. A vše klaplo se skvělým výsledkem. Do projektu se zapojili skvělí filmoví profesionálové, mj. production designer Martin Moravec, kameraman Marek Dvořák, make-up artistka Ilaria Zampriolli či herečka Eliška Křenková. Původně měla mít každá z epizod jiného režiséra, ale postupně při vývoji došlo k přesunu práce na Jana Pavlackého a u něj už zůstalo zatím při všech třech dosavadních sériích.

Kdo je Jan Pavlacký?

Vyrůstal v severní Africe, kde se naučil francouzsky a italsky. První zkušenost s filmem získal v roce 1997, kdy působil jako tlumočník při natáčení Les Miserables v Čechách v hlavních rolích s Liamem Neesonem, Geoffrey Rushem a Umou Thurman. Později pracoval v různých pozicích na zahraničních filmových zakázkách a postupně se vypracoval na asistenta režie. Posléze začal sám režírovat. Zpočátku videoklipy, poté reklamy, následovaly krátké filmy a nakonec seriál pro Netflix. Krátce studoval režii na Scuola Nazionale del Cinema v Římě a také na FAMO v Písku.

Jeho krátký film BKA 49-77, který měl premiéru na filmovém festivalu v Nashvillu, byl také nominován v kategorii Nejlepší krátký film a vyhrál cenu za Nejlepší scénář a kameru londýnského UK Film Festivalu 2013.


Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy