Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Český policista proniknul na Krétě na natáčení filmu, video pak vydával za tonoucí migranty

Podle policisty to byla manipulace zpravodajství, podle všech ostatních
natáčení dokumentu.
Oplétačky se zákonem hrozí šumperskému policistovi, který natočil na Krétě záběry z historického dokumentu, které potom vydával za inscenované záběry tonoucích uprchlíků. Video převzalo hned několik zpravodajských webů a agentur. Muže chce žalovat i režisérka filmu, který se tam ve skutečnosti natáčel.

Asi desítka lidí hraje tonutí v moři, nad nimi je natáčí dron a na břehu operuje filmový štáb. Přibližně tak vypadá video, které pořídil český policista na Krétě a vydával jej za inscenované video, kterým zpravodajské redakce manipulují veřejností. Skutečnost je ale úplně jiná, jak zjistil týdeník Respekt.

Na břehu totiž probíhalo natáčení dokumentu jménem Země zbraní Panny Marie Bolestné, který mapuje osud uprchlíků po řecko-turecké válce ve dvacátých letech minulého století. Režisérkou dokumentu, která je taktéž vidět na videu, je podle agentury AFP Eleni Vlassi, která již podle vyjádření pro server Correctiv proti autorovi videa podniká právní kroky. Video prý pořídil nelegálně a režisérka zvažuje žalobu.

Videa se chytilo několik webů a facebookových skupin, které ho bez jakéhokoliv ověřování vypustily na internet, kde jej vidělo skoro 1,5 milionu lidí. Například skupina Antikavárna jej uveřejnila s komentářem: „Co myslíte přátelé, jde skutečně o další manipulační video? Ale z které strany, nevědomost autora videa, nebo manipulace aktérů ve videu?“

„Okolnostmi se zabývá odbor vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje,“ uvedla pro irozhlas.cz policejní mluvčí z Šumperku Jiřina Vybíhalová.

Související články

Další články