Markéta Kutilová a Lenka Klicperová v Sýrii mapují osudy těch lidí, kteří bojují proti Islámskému státu – první text o odvážných Češkách jsme publikovali ZDE.

Pokud tedy chcete sledovat jejich cestu den po dni, můžete Kutilovou a Klicperovou sledovat na sociální síti, fotografie aktualizují na svém Facebooku.

Kutilová nyní zveřejnila fotku, na které je s dobrovolníky, kteří přijeli bojovat s Islámským státem. Jsou to odvážní lidé z celého světa.

„Po boku kurdských jednotek YPG bojuje v Sýrii proti Islámskému státu i mnoho cizinců z Evropy či USA. Říká se jim Freedom Fighters a mnoho z nich už v boji proti IS padlo,“ napsala k této fotce Markéta.

Těmto lidem, kteří z celého světa přijeli bojovat proti radikálním džihádistům, by měla být vděčná nejen celá Evropa. Bok po bohu už staví hráz proti Islamistům.

Kurdové vytvořili na severu Sýrie vlastní správní celek. Poloautonomnímu státu říkají Rojava. „Tento kvazistát dnes funguje skoro nezávisle: na hranicích má své lidi, oblast kontrolují kurdské milice YPG, které vytvořily i svou státní správu. Je to jakýsi stát ve státě, a zatímco na mnoha místech rozvrácené Sýrie bují chaos, tady je to jinak; vládne tu kontrolovaný chaos. Milice YPG odsud vytlačily radikály z IS a v bojích pokračují dál. Oblast ale zdaleka není bezpečná,“ uvedly novinářky pro Respekt.

Smutné je, že válka proti IS není tématem pro NATO. Bohužel, na tuto válku se nesoustředí ani administrativa Spojených států. Pokud nebude vytvořena velká koalice, nebude IS nikdy poražen. Radikálové budou dál vyhánět lidi ze svých domovů a bude také pokračovat uprchlická vlna.