Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Český M.A.S.H. v Letňanech má dohru: Podezřelý pronájem vyšetřují detektivové

Český M.A.S.H. v Letňanech má dohru: Podezřelý pronájem vyšetřují detektivové
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 9 fotografií
polní nemocnice
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují pronájem od firmy ABF miliardáře Pavla Sehnala pro polní nemocnici v Letňanech. Děje se tak na základě toho, že policie obdržela v této souvislosti trestní oznámení. Informaci zveřejnily Seznam Zprávy.

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že bylo požádáno policií o součinnost v souvislosti s trestním oznámení, které policie obdržela kvůli provozu polní nemocnice v Letňanech. „Ministerstvo zdravotnictví obdrželo od NCOZ (Národní centrály proti organizovanému zločinu) Policie ČR žádost o poskytnutí informací v souvislosti se zařízením v Letňanech. Této žádosti standardně vyhovíme. S ohledem na důvěrnost policejního prověřování nemůžeme věc blíže komentovat,“ řekla pro Seznam Zprávy mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Že pronájem prověřují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu, její mluvčí Jaroslav Ibehej nepopřel. „Náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou konkrétní věcí zabývá či naopak nezabývá,“ citují Ibeheje Seznam Zprávy.

Záložní nemocnice v pražských Letňanech fungovala od loňského října do letošního února. Za tu dobu nepřijala jediného pacienta s covidem-19, byť se počet nakažených koronavirem v nemocnicích stále zvyšoval. Její provoz se velmi prodražil, vyšel na zhruba 100 milionů korun, přičemž nájemné pro firmu ABF miliardáře Pavla Sehnala (56) přesáhlo částku 74 milionů korun. Sehnal se pro Seznam Zprávy vyjádřil tak, že ho policie nekontaktovala.

Podezřelé pronájmy

ABF si ovšem pozemky, kde se nacházela letňanská nemocnice, pronajímá také. Část z nich navíc od ministerstva financí a jinou od Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, který má akcionáře právě v podobě resortu financí.

ABF platí ministerstvu financí 210 korun za metr čtvereční ročně, pronajímá si od něj zhruba 30 tisíc metrů čtverečních, za rok tedy ministerstvu zaplatí 6,2 milionu korun. Není však známé, na kolik korun firmu vyjde pronájem od Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu. ABF tuto informaci nechce prozradit.

Nemocnice měla pomoct 500 pacientům

Nemalé peníze kvůli zařízení utratila Fakultní nemocnice Bulovka. Tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (57) ji totiž pověřil k tomu, aby platila energie náklady na technické vybavení, rozvody kyslíku, nákupy zdravotnické techniky a materiálu, opravy či vytápění.

Záložní nemocnici v Letňanech armáda postavila loni koncem října kvůli podzimnímu zhoršování situace ve zdravotnických zařízeních. Vyrostla v halách letňanského výstaviště, pomoc v ní mohlo podle plánů dostat 500 pacientů. Nakonec nebyla aktivována.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy