Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Český M.A.S.H.: Ještě ani nezačal a už končí, Blatný spláchl miliony

Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
NEMOCNICE
Český M.A.S.H., jak se polní nemocnici v pražských Letňanech přezdívá, bude zrušena. Dnes to na tiskové konferenci uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), na zprávu upozornila ČTK.

Polní nemocnice v Letňanech byla armádou vystavěna kvůli podzimnímu zhoršování situace ve zdravotnických zařízeních. Sídlí v halách letňanského výstaviště a postarat by se mohla až o 500 pacientů.

Náměstek ministra Vladimír Černý poznamenal, že zrušení nemocnice v Letňanech navrhl, protože její udržování je při nedostatku zdravotnického personálu neúčelné. Nemocnice nebyla od konce října, kdy ji armáda postavila, aktivována.

Pokud by se zlepšila situace s personálem, je podle Černého mnohem účelnější posílit kapacity normálních nemocnic než aktivovat zařízení v Letňanech. Navrhl tedy Blatnému, aby ukončil záběr plochy v Letňanech a vyklidil místo, což ministr vzápětí potvrdil.

Nemocnice mohla sloužit pro následnou péči, umístěni by v ní byli pacienti s koronavirem na doléčení. Sloužit také mohla i pro pacienty, kteří se kvůli karanténě zatím nemohou vrátit domů nebo třeba do domovů důchodců. Podle původních plánů by měli být do polní nemocnice nasazeni vojenští lékaři a zdravotníci, které by armáda v případě aktivace stáhla z jiných nemocnic.

V říjnu proběhlo médii, že Fakultní nemocnice Bulovka zaplatí za necelé dva měsíce pronájmu 26 milionů korun. „Není to 26 milionů, protože je třeba odečíst DPH, ale zhruba 21,5 milionu korun. V této částce jsou zahrnuté náklady spojené s provozem areálu, jako je technická obsluha, tedy mzdy asi 50 zaměstnanců, kamerový a zabezpečovací systém, jsou v ní zohledněné úroky bance i odpisy – haly mají hodnotu 700 milionů korun a roční odpisy se tak pohybují v řádech desítek milionů,“ řekl tehdy Forbesu majitel Výstaviště Letňany Pavel Sehnal.

Související články

Další články