V tomto oboru je mým vzorem MUDr. Tomáš Doležal, který pomáhá lidem díky charitativnímu projektu „Nový život díky plastice Dr. Tomáše Doležala", který je první svého druhu v České republice. Je určen všem, které trápí viditelná a pomocí plastické chirurgie odstranitelná vada na kráse. Nejčastěji se do projektu přihlašují ženy s extrémně malým či velkým poprsím, asymetrií (značně rozdílnou velikostí) prsů, velkým nebo křivým nosem a povislým bříškem po porodu. Cílem projektu je nejen „opravit“ fyzické nedostatky na kráse, ale především navrátit ztracené sebevědomí, psychickou pohodu a žít plnohodnotný život bez mindráků.

V posledním ročníku soutěže, který právě začíná, jsem měl možnost se seznámit s pacientkou Nelou, která se mi svěřila se svým příběhem. „Už od mala jsem svůj nos vnímala jako překážku ke šťastnému životu. Začala jsem vše pociťovat už na základní škole, kde se mi děti smály. Dívky se mi posmívaly, a co bylo ještě horší, že i kluci. Používali různé trefné přezdívky, jako například "Pinocchio“ nebo „tukan“ a mnoho dalších. Když jsem jezdívala na tábory, bylo to úplně stejné. Vždy se našel někdo, kdo se mi smál. Nejhorší bylo projít kolem lidí, kteří se zasmějí ve chvíli, kdy vy zrovna procházíte. Na základní škole jsem byla dokonce šikanována. Prostě vždycky byl někdo, kdo měl nějakou nevhodnou poznámku týkající se mého nosu. Po střední škole jsem se odstěhovala do Prahy a začala zde studovat vysokou školu. Tady jsem se s žádnými urážkami tohoto typu nesetkala. Ale lidé, kteří mě moc rádi nemají (s tím se ale setkává každý), se mi smějí pořád. Nicméně když jdu a někdo se kolem mě třeba zasměje a dívá se na mě nebo říká něco o mém nosu, je mi vždy hůř a všechno je rázem zpátky. Sebevědomí se mi ihned sníží a mám pocit, že jsem nejošklivější. Neustále mě tento můj „handicap“ jakýmsi způsobem omezuje! Každý člověk, který mi bude chtít/chce nějak ublížit, ví jak. Samozřejmě že s tím bojuji a je to lepší než dřív, ale stále to ve mně je. Když jsem se dozvěděla o projektu „Nový život díky plastice Dr. Tomáše Doležala“, tak jsem se pro plastiku nosu rozhodla.

Plastika nosu patří k nejnáročnějším estetickým operacím a vyžaduje nejen technické zvládnutí operace samotné, ale i velkou zkušenost a odhad operatéra. Vlastní operace nosu se provádí v celkové anestezii. Celý zákrok se provádí nosními dírkami, tedy bez vnějších jizev. Plastika nosu je ukončena fixací nosu sádrovou dlahou a tamponádou nosu. Po operaci nosu je třeba počítat s dosti výraznými otoky kolem očí a často i krevními podlitinami. Velmi nepříjemná je i tamponáda nosu, která umožňuje dýchat pouze ústy. Je proto třeba 3–4 dny klidový režim. Během 3 dnů se odstraní tamponáda, takže se obnoví dýchání nosem a otoky očí ustupují. Nos je však dále fixován sádrou. Po 14 dnech po operaci nosu se odstraňují vnitřní stehy a kontroluje sádrová dlaha. Sádrovou fixaci odstraňujeme 17.-21. den po operaci. Kůže nosu i citlivá pleť obličeje pak potřebuje ještě několik dní k regeneraci.

S Nelou jsem se sešel po pár týdnech a vypadala úžasně! Byla plná elánu a na otázku, jak se po operaci nosu cítí, říká: „Najednou jako bych byla někdo jiný a nikdy dříve se mi nesmáli. Moji bývalí spolužáci ze základní školy o mně dnes říkají, že jsem zkrásněla a moc mi to sluší. Jsem opravdu jiný člověk, začala jsem si věřit a jsem doopravdy se sebou spokojená.

Takže, čtenáři extra.cz, plastiky nejsou pouhým rozmarem. Plastické operace můžou být i formou psychoterapie

Váš Robert