Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Český hokej truchlí. Legendární útočník Vladimír Zábrodský odešel ve věku 97 let

EXKLUZIVNĚ
Jakoby těch špatných zpráv už nebylo dost. Minulý pátek zemřela Dana Zátopková a dnes odešel do sportovního nebe i legendární Vladimír Zábrodský, jenž se dožil 97 let. Český hokej tak přišel o jednoho z nejlepších hráčů všech dob.

„Ve věku sedmadevadesáti let zemřel dnes nad ránem jeden z nejlepších hokejistů historie, dvojnásobný mistr světa Vladimír Zábrodský. Český hokej vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a přátelům, nikdy nezapomeneme,“ uvedl ve svém prohlášení twitterový účet Hokejový nároďák.

První zlato pro Československo

Zábrodský se narodil v roce 1923 v Praze. Během své kariéry získal spoustu úspěchů a ocenění, mimo jiné se stal šestkrát mistrem Československa a ve sbírce má i dvě zlaté a jednu bronzovou medaili z mistrovství světa.

Bývalý útočník byl členem party, která v roce 1947 získala v Praze první zlaté medaile československého hokeje. „Odešla legenda, poslední žijící člen mužstva, které vybojovalo pro československý hokej první titul světových šampionů," rozloučil se se Zábrodským prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Hrál i Davis Cup

Dva roky po titulu z Prahy Zábrodský pomohl k triumfu na světovém šampionátu ve Švédsku a v roce 1948 vybojoval s československým týmem stříbro na olympijském turnaji ve Svatém Mořici. V československé reprezentaci odehrál celkově 94 zápasů a dal v nich 158 branek. Bývalý hokejový centr, který hrával za LTC Praha a Spartak Praha, reprezentoval Československo taky v tenise a na kontě má i deset startů v Davis Cupu

V roce 1965 emigroval do Švédska, kde později i úspěšně trénoval. Taky byl uveden do Síně slávy Českého hokeje a Mezinárodní hokejové federace IIHF. Díky svým 464 vstřeleným gólům se dostal i do prestižního Klubu hokejových střelců. „Vladimír Zábrodský byl nejen vůdčí osobností své generace, ale i jednou z nejvýraznějších osobností hokejové historie a našeho sportu vůbec. Bylo mi obrovskou ctí, že jsem s ním mohl být při posledním mistrovství světa v Praze v osobním kontaktu a těšit se z jeho vyprávění a vzpomínek. Čest jeho památce!" loučil se s legendárním „Vovkou“ Král.

Související články

Další články