Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Český George Floyd? Lidé chtějí za zakleknutí Roma hlavy policistů, jiní se jich zastávají

Policejní napadení v Teplicích.
Zdroj: Se souhlasem Zdenek Z/Facebook video, koláž eXtra.cz
Čtenáři reagují

Policejní zákrok, během něhož zemřel mladý muž romského původu, spustil na sociálních sítích lavinu reakcí. Strážníci totiž při zatýkání zaklekli agresivnímu Romovi na krk, což mnoha lidem připomnělo vraždu George Floyda z USA. Muž z Teplic totiž také zemřel při následném převozu sanitkou. Jak ale uvedla policie, podle lékaře bylo předběžnou příčinou úmrtí předávkování drogami.

Na sociálních sítích se šíří video, které zachycuje policejní zákrok v Teplicích. Hlídka tam zasahovala u agresivního muže romského původu, který byl pod vlivem drog. Policii se vzpouzel, a tak ho jeden ze strážníků zpacifikoval tím, že mu klekl na krk, ze kterého několik minut nesundal nohu. Rom později zemřel v sanitce.

Lidé tak začali případ okamžitě porovnávat se smrtí černocha George Floyda, ke které došlo minulý rok po podobném zákroku bývalého policisty Dereka Chauvina. Podobně jako v případě usmrcení Američana hrály drogy roli i ve smrti mladíka z Teplic. Alespoň podle vyjádření policie, která se odvolává na závěr lékaře.

Úmyslná vražda

Veřejnost se tak okamžitě rozdělila na dva tábory. Jedni zákrok odsoudili a požadují hlavy zasahujících policistů, druzí postup strážníků hájí. "Snad dostane trest, jaký si zaslouží. Debil, klečí mu na krku takovou dobu, to už je úmyslná vražda," napsala jedna z uživatelek na Facebooku. "Romský Floyd dneska v Teplicích!" okomentoval video romista a student historie Michal Mižigár. Romea.cz potom uvedla, že ředitel organizace Khamoro Emil Voráč vyzval k protestu proti policejnímu násilí.

"Pomáhat a chránit?? Vždyť z toho umřel, jaký smysl to má, klečet mu na hlavě? Teď dostanou podmínku a muž zemřel kvůli tomu, že byl nebezpečný proti třem policistům? Dnešní doba není vůbec spravedlivá," zlobí se další z komentujících.

Je to normální postup

Zákrok policistů byl ale podle mnoha lidí správný. "Co na něm bylo špatně? Chlápek byl očividně agresivní a zfetovaný. To ho tam mají nechat volně běhat? Pak někoho pobodá a lidé budou zase nadávat policajtům, že nezasáhli," hájil policejní zásah komentující na sociálních sítích a nebyl sám, kdo to viděl podobně.

"Zakleknutí je normální postup, který se používá u všech agresivních lidí. Může si za to sám. Kdyby nebral drogy, nic se mu nestane. Navíc nezemřel kvůli tomu zákroku, ale na předávkování. Není co řešit," napsal jeden z uživatelů.

Rom strážníky pokousal

Mluvčí policie uvedl, že v sobotu odpoledne zasahovali strážnici v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta. Když na místo přijela policejní hlídka, ležel podle policie jeden z nich na zemi a měl zjevná zranění. "Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance, jednoho kolegu pokousal," uvedl mluvčí Daniel Vítek.

Policisté použili donucovací prostředky a přivolali podle mluvčího sanitku. "V sanitce muž následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce," doplnil Vítek. Podle lékaře bylo důvodem smrti předávkování drogami.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy