Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Český fotbal v slzách. Jiří Šámal (†49) podlehl nemoci, se kterou bojoval Gross nebo Čišovský

Zemřel Jiří Šámal: Fotbalista podlehl nemoci, se kterou bojoval Gross nebo Čišovský
Zdroj: TJ Jiskra Domažlice
+ Další 2 fotografie
Úmrtí

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) si v Česku vyžádala další oběť. Zákeřné nemoci, způsobující svalovou atrofii, tentokrát po dlouhém boji podlehl bývalý ligový fotbalista Jiří Šámal (†49). "Odešel velký bojovník a kamarád," truchlí domažlický klub nad tragickou smrtí svého někdejšího trenéra.

"Jirka svůj poslední zápas bohužel včera (v pátek, pozn. red.) po velkém boji prohrál. Odešel velký bojovník a kamarád, který však zanechal v srdcích svých blízkých nesmazatelnou stopu," informoval o smrti Jiřího Šámala klub Jiskra Domažlice, ve kterém bývalý fotbalista v minulosti koučoval.

Šámal se už dlouhou dobu potýkal se zákeřnou amyotrofickou laterální sklerózou. Nemoc, která postihuje motorické neurony mozku a míchy, je bohužel fatální. Šámal se tak nevyhnutelný konec snažil co nejvíc oddálit. Nakonec ale svůj nerovný boj prohrál.

"Jirko, odpočívej v pokoji a neměj nám, prosím, za zlé, až se na nás budeš ze shora občas koukat, že nebudeme do naší milované hry dávat takové srdíčko, jako jsi dával vždycky ty, že nebudeme ostatní svým příkladem strhávat, jako jsi to dělával ty, a že se ve srovnání s tebou budeme, jak se někdy říká, kopat za uši. Ty jsi totiž kopanou posunul zase o kus dál a s ní i nás a za to ti budeme navždy vděční. Jirko, odpočívej v pokoji!" vzpomíná klub na Šámala, který zemřel pouhý měsíc po svých narozeninách.

Nemoc zničila i Čišovského

Někdejší hráč Sparty, za kterou nastupoval jako dorostenec, si v kariéře zakopal i za Viktorii Plzeň, Blšany nebo Chomutov. Po skončení aktivní kariéry se začal věnovat koučování. Z pozice trenéra vedl Domažlice a naposledy i Vejprnice. Nakonec ale musel kvůli boji s ALS se svým milovaným sportem přestat.

Podobný osud měl i jiný fotbalista, obránce Marián Čišovský. Hráč Viktorie Plzeň si v Česku udělal obrovské jméno famózními výkony v Lize mistrů i v Evropské lize. ALS ho ale zastihla na herním vrcholu. Přestože se s nemocí statečně pral a měl podporu takřka celého českého fotbalového prostředí, zemřel ve věku 40 let. ALS podlehl také politik Stanislav Gross, který se dožil o pět let více než Čišovský.

Související články

Další články