Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Český film, který mohl získat Oscara: Co jste možná netušili o snímku Domácí péče

Zdroj: csfd
+ Další fotografie
Snímek Domácí péče v hlavních rolích s Alenou Mihulovou a Bolkem Polívkou pojednává o zdravotní sestře Vlastě, která při své práci na jihomoravském venkově ošetřuje spoustu rázovitých místních pacientů. Když se však dozví, že sama potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná. Díky dceři jednoho z pacientů a její esoterické mentorce začíná objevovat svět alternativního léčení a díky němu snad i sebe samu... To vše k velké nelibosti manžela Ládi, který na tyhle "hňupoviny" nevěří.

Domácí péče je snímek, který mohl získat Oscara. To se sice nepodařilo, ale Alena Mihulová za svou roli v něm získala hned tři ocenění - Křišťálový glóbus, Českého lva a Cenu české filmové kritiky. Jaká tajemství a zajímavosti tento film skrývá?

  • Vtip týkající se klobásek z vlčáka, který vypráví Láďa na začátku filmu své dceři, souvisí s regionální pověrou, že se v Jalubí, kde se film natáčel, konzumují psy.
  • Hlavní postava zdravotní ošetřovatelky Vlasty je zčásti inspirována matkou režiséra Slávka Horáka. Pracovala totiž také jako ošetřovatelka pro domácí péči.
  • V závěrečné scéně ze svatby jsou mezi komparzisty i režisérova matka a neteř Eliška.
  • Film získal řadu ocenění i v zahraničí, například v USA, Německu, Španělsku, Francii, Itálii a Polsku.
  • Malou roli ve filmu si zahrál také režisér Slávek Horák, nápadníka dcery hlavních hrdinů Roberta.
  • Natáčelo se v Napajedlích na místním hřbitově a v kostele, ve Zlíně, v Otrokovicích, Halenkovicích a Jalubí. Dům manželů Ládi a Vlasty je skutečný dům režisérových rodičů.

Tušili jste to?

Související články

Další články