Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Československý fenomén Kofola slaví 58 let: Jak vznikla tahle náhražka kapitalistické Coca-Coly?

Oblíbená Kofola byla poprvé namíchána před 58 lety.
+ Další 3 fotografie
Stala se jedním ze symbolů socialistického Československa. Její historie se začala psát v roce 1960 a od chvíle svého vzniku prošla obdobím velké popularity. Řeč je o Kofole, která byla u nás namíchána přesně před osmapadesáti lety 27. března.

Kořeny Kofoly sahají až do roku 1883, kdy v Opavě založil lékárník Gustav Hell firmu zabývající se výrobou sladkostí, sladových extraktů a sodovou vodou.

V padesátých letech 20. století společnost dostala úkol zajistit výrobu nealkoholického nápoje, který nahradí západní limonády kolového typu.

Zadání se zhostil tým z výzkumného ústavu přírodních léčiv v Praze, který vedl Zdeněk Blažek. Ten po několika letech zkoumání nakonec v roce 1960 namíchal první domácí nápoj kolového typu na československém trhu – slavnou Kofolu.

Výsledné chuti nápoje Blažek a jeho tým dosáhli kombinací ovocných a bylinných extraktů s obsahem kofeinu, sirupu Kofo a sycené limonády s obsahem kofeinu.

Svůj boom Kofola zažila v sedmdesátých letech, ale krize nastala v roce 1989, kdy se mezi kolovými nápoji začaly prosazovat levnější značky. Koncem 90. let se ale situace začala obracet a Kofola se pomalu, ale jistě začala vracet do obchodů. Před dvanácti lety se dokonce stala nejprodávanější značkou kolového nápoje v Čechách i na Slovensku a své oblibě se i díky vtipným reklamám, těší až dodnes.

Mohlo by vás zajímat

Další články