Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Česko zasypal barevný sníh: Meteoroložka vysvětlila původ podivné růžové peřiny

Zdroj: ČHMÚ
+ Další 2 fotografie
Na řadě míst včetně Česka napadl sníh v oranžovém, růžovém či žlutém odstínu. Meteoroložka Dagmar Honsová vysvětlila, co tento jev způsobilo. Písek z africké Sahary se o víkendu dostal přes Středozemní moře nad střední Evropu a obarvil čerstvě napadaný sníh.

Pozoruhodný úkaz zpozorovali lidé v neděli ráno na mnoha místech České republiky. Krajinu totiž pokryl sníh nezvyklých odstínů od žluté přes oranžovou po růžovou.. Podle meteorologů se však nejedná o nic neobvyklého

"Nad Českem je písek ze Sahary. Nad pouští se kvůli větrnému počasí dostalo do ovzduší velké množství prachových částic, které doputovaly díky jižnímu proudění nad starý kontinent. Prachové částice byly z ovzduší vymývány srážkami – na sněhu jsou dobře vidět. Velký spad byl v sobotu zaznamenán v rakouském Tyrolsku i Pyrenejích. Z Česka je obarvený sníh hlášený například z Krušných hor a Krkonoš. Prach ze Sahary nebo severního pobřeží Afriky se k nám dostává ve vyšších vrstvách atmosféry v posledních letech poměrně často – viz duben 2009, duben 2019, duben 2020, květen 2020, červen 2020. Do Česka se může dostat i prach z Ukrajiny, to se stalo například 24. března 2007. Podle zahraničních studií se do střední Evropy dostane ročně až 60 tisíc tun prachu," shrnula pro eXtra.cz Dagmar Honsová

Jemný písek z největší pouště světa se výjimečně v Česku objevuje. Někdy zabarví déšť nebo se projeví červenožlutým popraškem připomínající pyl na cestách či autech. Také obloha zejména při východu a západu slunce může mít pozoruhodný barevný nádech.

Oranžový sníh se podle některých zahraničních serverů o počasí objevil také v Alpách, v dalších státech střední Evropy i na severním Balkáně.

Související články

Další články