Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Česko zasáhnou extrémní deště: Hrozí další povodně a sesuvy půdy, varují meteorologové

Česko zasáhnou extrémní deště: Hrozí další povodně a sesuvy půdy, varují meteorologové
Zdroj: HZS Pardubického kraje
+ Dalších 7 fotografií
Výstraha
Český hydrometeorologický ústav přišel s rozšířením výstrahy a varuje před opravdu vydatnými dešti, které mohou napáchat spoustu škod. Od začátku června často prší a některé obce v České republice sužují bleskové povodně. Ani se z nich nestihli pořádně vzpamatovat a už hrozí další...

Od čtvrtka opět zasáhnou Česko vydatné srážky a ojediněle i bouřky. "Očekáváme, že se denní srážkové úhrny budou zastavovat až na 60 mm a kvůli nasycení půdy vodou z víkendových dešťů tak opět hrozí rozvodnění toků," varovala Dagmar Honsová. ČHMÚ vydalo ve čtvrtek rozšířenou výstrahu, kde varují před extrémním vydatným deštěm s úhrny nad 50 mm/6h nebo nad 80 mm/24 h.

Co při takovém dešti hrozí

Hrozí zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem, také se zhorší a sníží viditelnost. Kanalizace nemusí stíhat přijímat tolik vody. Hrozí také podmáčení půdy a následné sesuvy. Stromy mohou v podmáčené půdě ztratit stabilitu. "Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet opatrně," radí meteorologové.

Tato výstraha platí od čtvrtečního poledne až do pátku do šesti večer a na pozoru by se měli mít obyvatelé částí Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Meteorologové varují i před velmi vydatným deštěm, to platí pro Prahu, Středočeský, Liberecký, Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský kraj a Vysočinu.

Udeřit mohou další povodně

Deště mohou zvyšovat hladiny některých vodních toků a pro velkou část republiky to znamená, že hrozí povodně. Výstraha platí od čtvrteční 15. hodiny až do odvolání pro některé obce ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy